Hayret Türkiye

Bu Tehlikeye Karşı Dikkatli Olun!

Bir ihtiyacınız var ve bankaya gittiniz…

Bu Tehlikeye Karşı Dikkatli Olun!
10 Temmuz 2018 - 18:13 'de eklendi ve 353 kez görüntülendi.


Bir ihtiyacınız var ve bankaya gittiniz, Yüklü bir miktar para çektiniz ve belli olmasın diye
bir poşetin içine koydunuz. Asıl tehlike şimdi başlıyor…

Siz kaldırımda yürümeye başladığınızda oyun başladı. Etrafına baktığınızda her şeyin normal olduğunu görüyorsunuz ama öyle değil.

Yürümeye devam ediyorsunuz ve karşınızda bir adam fenalaşıyor, üstünüze kusuyor ve yere yığılıyor. Ne olduğunu anlamadan adamı tutup yardımcı olmaya çalışıyorsunuz, bu arada çevrenizden bir yardımsever geliyor ve üstünüzdeki kusmukları temizlemeye çalışıyor.

Hala bir şey fark etmediniz mi? Herkesin başına gelebilecek bir olay olduğunu mu düşünüyorsunuz? ama olayın aslı şöyle…

Bankaların önünde bekleyen ve giren çıkanı gözleyen bazı kötü niyetli insanların gözüne takıldınız. Bu şebeke sizi takibe aldı ve dikkatinizi dağıtmak için bir oyun sergiledi. Paranızı çektiğiniz anda bir eleman yakınınızda beklerken diğeri kusmak için ilaç içti.

Çete elemanlarından biri belirlediği kurbanının üzerine kusmak için beklemeye başladı ve doğru anı yakalayıp üzerinize kustu, bütün dikkatiniz dağıldı hatta elinizde yılların birikimi olduğunu bile unuttunuz.

Olayın şaşkınlığı ile ne yapacağınızı bilemez bir halde kaldınız, ne olduğunu anladığınızda ise iş işten geçmiş oluyor. Kendinize geldiğinizde bir şeylerin eksik olduğunu fark ettiniz, elinizdeki para dolu poşet nereye gitmişti?

Bundan sonra yapacaklarınız belli, hemen polise haber verirsiniz ve emniyet ekipleri inceleme başlatırlar. Çevredeki bütün güvenlik kameraları incelenir ve zanlılar bulunur fakat paranızın tamamını geri alma ihtimaliniz oldukça düşük. Bu ve buna benzer olaylar ne yazık ki her gün yaşanıyor.

Yankesicilikten, kapkaçtan ve yaygın hırsızlık çeşitlerinden korunmak için bunları yapın;

1-) Üzerinizde yüklü para taşımayın. Ödemelerinizi banka kartı veya diğer ödeme yöntemleri üzerinden yapmayı deneyebilirsiniz. Yüklü ödemeleriniz için direkt banka içerisinden ödeme yöntemini deneyin.

2-) Kalabalık ve kargaşa olan bir yerde bulunduğunuzda, itiş kakış meydana geldiğinde çantanızı ve cepleriniz sık sık kontrol edin.

3-) Bankamatikten para çekeceğiniz veya bankamatiğe para yatıracağınız zaman şifrelerinizi kimsenin görmediğinden emin olun.

4-) Üzerinizde yüklü miktarda para taşıyorsanız bunu kalabalık ortamlarda göstermemeye dikkat edin. Kendinizi potansiyel mağdur durumuna düşürmemeye çalışın.

5-) Elinizde herhangi bir yük taşıyorsanız, çantanızı bu taşıdığınız şeylerin ortasına gelecek şekilde taşıyın. Poşetlerin veya paketlerin orta kısmına çantanızı koyun.

6-) Yolda yürürken çantanızı vücudunuza yakın olacak şekilde taşıyın, çantanızı sağlan bir şekilde taşıdığınızdan emin olun. Elinizden çekildiğinde tutabileceğiniz bir şekilde taşıyın.

7- Çantanızın fermuarlarının sağlam olduğundan, çalışır halde olduğundan emin olun. Fermuarsız ağzı tam kapanmayan çantaları kullanmamaya özen gösterin. Çantanızı mümkünse bileğinizde taşıyın.

😎 Aksesuar takıyorsanız, bunların kolayca çekilip çıkartılan şeyler olduğunu unutmayın. Dışarıda bu tür takıları takmayın.

9-) Tanımadığınız kişilerden yiyecek, içecek almayın. Ambalajlı bile olsa sigara, yiyecek içeceklerin içerisine uyku verici ilaçlar enjekte edilebilir. Özellikle yolculuk yapıyorsanız çok daha dikkatli olun.

10-) Ceketinizi üzerinizden çıkarmanız gerektiği durumlarda, mesela bir restoranda yemek yiyeceksiniz veya Cami şadırvanın abdest alacaksınız, değerli eşyalarınızı ceketinizin cebinde bırakmayın veya ceketinizi görebileceğiniz bir yere asın.

11-) Eğer bir hırsızlık olayı ile karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız hiç gecikmeden polis haber verin.

12-) Bir hırsızın değerli eşyalarınızı hızlıca yok edebileceği yöntemleri olduğunu unutmayın. Kaybettiğiniz her dakika sizin aleyhinize unutmayın.

Bu çok önemli konuyu mümkünse bütün sevdikleriniz, tanıdıklarınıza ulaştırın, mutlaka paylaşın.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER