Hayret Türkiye

Bu Şartlara Uyanlar İçin 10 Yılda Emeklilik Fırsatı!

Eğer bu şartlara uyuyorsanız 10 yılda emekli olabilirsiniz, Bakın nasıl!

Bu Şartlara Uyanlar İçin 10 Yılda Emeklilik Fırsatı!
16 Ocak 2018 - 15:44 'de eklendi ve 2060 kez görüntülendi.


Eğer bu şartlara uyuyorsanız 10 yılda emekli olabilirsiniz, Bakın nasıl!

Peki 10 yılda nasıl emekli olunur? 9 Eylül 1999 ve öncesi sigortalı olanlar, 10 yılda emekli olacak Bakın nasıl böyle bir imkana sahip olabilirsiniz… Bazı şartlarda 10 yıl kadar bir sürede bile emekli olunabiliyor. Bazılarında ise 12.5 yıl… Ne kadar çalıştığınız, hangi dönemde çalıştığınız ve ilgili yasalar bunları etkiliyor.

3 bin 600 gün çalışan emekli oluyor. 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar 15 sene sigortalı ve 3 bin 600 gün çalışan kişi kısmi emekli olabilme hakkına sahip oluyor.

Çalışan herkesin en büyük hayali gelecek günler için birikim yapmanın en iyi yolu olan emeklilik hakkını elde etmek. Yaşlandığımızda artık çalışmanın çok zor olduğu o günlerde emekli olduğumuzda daha rahat bir hayatımız olabilecek. Bunun için hemen hemen herkes emekliliğin yollarını arıyor ve yaşlandığında sıkıntı çekmemek için emeklilik için sigortasını ödüyor.

Bazı durumlarda ise erken emekli olabilme imkanı bulunuyor. Askerlik ve doğum borcu ola  gibi kısmi emekli olabilme imkanlarından biri…

Şayet söz konusu uygulama seçilirse 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı  çalışmaya başlayanlar için 15 yıl sigortalı süresi hakkına sahip olmak,  10 yıl çalışmak ve yaş şartını doldurmak  gerekiyor.3 bin 600 gün primin doldurulduğu  tarih, kaç yaşında  emekli olacağını da belirliyor. Bununla birlikte erkekler 55, kadınlar 50 yaşını  doldurmuş olması  gerekiyor. Bunlardan hangisi en son dolduran, kadınlarda 56, erkeklerde de 58 yaşlarından itibaren başlamakta.

Edinilen bilgiye  göre, 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihinden sonra  sigortalı olan kişiler için daha farklı şartlarda öngörülüyor.

Burada sene  koşulu aranmıyor  ama çalışma günü uzatılıyor. Prim tamamlama koşulu 3 bin 600’den 4 bin 500 güne (12.5 yıl) çıkıyor. Yaşın tamamlanması bekleniyor.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER