Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Beyne Zararlı Bu Davranışlara Dikkat!

Devamını Oku…
10 Ocak 2018 - 11:05 'de eklendi ve 2942 kez görüntülendi.


Bunları hepimiz yapıyoruz… Bazı alışkanlıklarımızın beynimize ne gibi zararlı  etkileri oluyor? Dünya sağlık örgütüne göre, beyin de hasarına sebep olan 10 alışkanlık (pek çoğumuz yapıyoruz) İşte o tehlikeler…

Kahvaltı Yapmamak: Güne kahvaltıyla başlamak çok önemlidir.  Kan şekerini düşürmek isteyenlerde de olmak üzere pek çok insan bunu biliyor.

Fakat, yatmadan önce tüketilen yemekten sonra kahvaltıyı yapmamak beyin için gerekli besinin sağlanmasını önlüyor. Bundan dolayı beyin fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabilmekte.

Uykusuzluk: Uzun zaman  uykusuz kalmak hücrelerin yok olmasını artırır. İyi bir uyku stressiz bir gün güzel bir dinlenmeyle vücudu onarım sağlar. Bu sebeple, her zaman düzenli ve kaliteli bir uyku önceliklerimiz arasında bulunmalıdır.

Yüksek Şeker Alımı: Vücuda fazla miktarda  şeker alımı varsa,  besinlerden  alınan faydalı vitamin ve minerallerin emilimini engelliyor. Böylece dengesiz  beslenmeden dolayı beyin hastalıklarına sebep olacaktır.

Aşırı yorulma (zihnen ve bedensel): Aşırı tüketim, kilo alımı, şişkinlik gibi bir çok etken beyinde bulunan atardamarların sertleşmesine sebep olabilmekte.Sigara içmek: En zararlı alışkanlıklardan biri olan sigara, diğer bütün etkilere rağmen beyin hastalıklarına ve erken bunamanın yanı sıra “çoklu beyin küçülmesine” sebep olur.

Uyurken Yüzünü Örtmek: Tuhaf gelebilir, ancak bu alışkanlık oksijen almanızı azaltır, uyku sırasında baş dönmesi ya da hava yetersizliği hissetmeyiz.

Hava Kirliliği: Beynin aktif işlevini yerine getirmesi  için  yeterli oranda  oksijen gerekir. Kirli havanın solunması oksijeni düşürüp, Beynin aktif çalışmasını önler.

Hasta olduğumuz sırada beyni yormak: Pek çok  insan hasta olduğu zamanda  dinlenmek yerine, çalışmayı tercih eder. Bu sebeple hastalık sırasında  çalışmak, beyni zorlamak beyinde hasara sebep olabilmekte.

Az Konuşmak: Konuşarak beyninizin  gelişimi sağlayan, zihni geliştiren konuşmalar yapmalıyız. Müzik, sinema, fotoğraf gibi. Bu da beynin etkinliğini yükseltir.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER