Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Belki İsmini Bile Duymadınız! İşte Ağız Kokusunun Nedeni

Devamını Oku…
13 Kasım 2017 - 3:21 'de eklendi ve 7334 kez görüntülendi.


Belki ismini  bile duymadınız! İşte Ağız Kokusunun Nedeni

Ağız kokusu günümüzde medeni toplumlar da dahil olmak üzere oldukça yaygındır, bununla birlikte sosyal bir incinme nedenidir.

Ağız kokusunun neden olduğu sosyal sorunlar biyolojik sorunlardan daha fazladır. Hatta şayet ağız kokusu sosyal bir sorun oluşturmasaydı belkide bir rahatsızlık olarak görülmeyecek, tedavisi için çaba harcanmayacaktı. Ağız kokusundan şikayet eden kişiler sosyal yaşamlarında kendilerine olan güvenlerini yitirebilirler.

Ağız kokusunun nedenleri: Diş aralarında, dil üzerinde ve ağızın diğer kısımlarında  kalan yiyecek kalıntılarının  ağız da bulunan bakteriler aracılığıyla kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca; ağız bakımı yetersizliğine  bağlı olarak oluşan bu ortamda, diş çürükleri ve diş eti hastalıkları da meydana gelmekte.

Karaciğer yetmezliği ve benzeri karaciğer rahatsızlıkları da ağız kokusuna sebep olabilir.
İyi temizlenmeyen protez dişler de benzer biçimde ağız kokusunun daha fazla  hissedilmesine sebep olmaktadır. Bazı ilaçların devamlı kullanımında, tükürük bezleriyle  ilgili hastalıklarda ya da devamlı ağız solunumu yapan insanlarda, tükürük azlığına bağlı olarak ağız kokusu meydana gelebilir.
Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar neticesinde ağız kokusu oluşabilir.

Ağzınızda aseton kokusuna benzer bir  koku varsa bunun nedeni şeker hastalığıdır.
Yediğimiz bazı yiyecekler de (soğan, sarımsak, et, balık, peynir vb.) nefesimizin kötü kokmasına sebep  olabilir.

Dişlerin ve dilin temizlenmesiyle bu koku giderilmez. Ağız kokusuna neden olan yiyecek vücuttan tamamen  atılana kadar  koku devam edecektir. Böbrek yetmezliği hastalığı balık kokusuna benzer bir ağız kokusuna sebep  olabilir.

Benzer biçimde sigara  ve alkol de ağız kokusuna sebep olurlar. Bu alışkanlıklardan tamamen  vazgeçmedikçe ağız kokusu sürecektir.

İşte Ağız Kokusunu Önlemek İçin Alınacak Yöntemler; Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun
Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun en  önemli sebeplerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için devamlı ağız kokusuna sebep olur. Diş ve diş eti rahatsızlıkları önemli miktarda kötü kokuya sebep olur. Bu nedenle diş hekiminizin önerilerini dikkate alıp  mutlaka diş sağlığı ve bakımına önem vermelisiniz.

Ağızda var olan protez ve köprüleri kontrol ettirin Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla yemek artıklarının nede  olacağı  kötü kokulara sebep olabilir. Bu hallerde yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırmalısınız. Ağız kokusu ile mücadelede dişler ve diş sağlığı ilk aşamadır.

Sakız çiğneyin Tükürük ağız kokusuyla mücadele etmenin  en önemli  yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler bulunur. Bu sebeple  şeker gibi bazı rahatsızlıklarda , birçok  ilacın yan etkisi olarak meydana  çıkan kuru ağızlar sürekli  kötü kokuludur. Sabahları neden  ağzınızın kötü koktuğunu merak ediyorsanız yanıt buradadır; gece boyunca tükürük salgısı düşer  ve ağzınızın içindeki yemek kalıntıları  uzun süre burada kalır.

Bakteriler de onları afiyetle kullanır ve çürütür. Böylece sabahları ağzınız kötü kokabilir. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı yükselterek ağız temizliğinize yardımcı olur. Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genellikle işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirir. Fakat xylitol içeren sakızlar da bu konuda size yardımcı olabilir.
Tarçın kullanın İçeceklerinizde ve uygun  olan yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle savaşmakta önemli bir silahtır. Şayet  varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir öneri olabilir.

Daha fazla su için
Bilhassa yaşla artan vücut kuruması birçok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek pek çok  diğer faydasının  yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusuyla savaşmakta  önemli bir silah olarak kullanılabilir. Su ağız içindeki bakterilerin en aza indirmede direk yardımcıdır. Ayrıca tükürük salgısını artırarak da yardımcı olur.

Basit şeker tüketiminizi azaltın

Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış bütün hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar.

Basit şekerler (atıştırmalık bütün şekerli yiyeceklerde  olduğu gibi) diş çürüklerine sebep olur ve ağız sağlığını büyük bir hızla bozarlar. Bu sebeple basit şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Bu da su içmek gibi size pek çok faydanın yanında ağız kokunuzun azalmasına da yardım edecektir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER