Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Yıllar öncesinde sabit telefonun bile nadir olduğu 70’li yıllardan da önce…

Devamını Oku…
31 Aralık 2017 - 3:29 'de eklendi ve 4071 kez görüntülendi.


Yıllar öncesinde sabit telefonun bile nadir olduğu 70’li yıllardan da önce, en hızlı haberleşmenin telgraf olduğu zamanlarda, bir iş adamı avukatına giderek derdini anlatmaya başlamış.

“Avukat bey, arada bir iş yaptığımız arkadaşıma 100 milyon borç vermiştim. Borcunu ne inkar ediyor, ne de oralı oluyor, kaç defa haber gönderdim,parayı isterken ayağıma kadar geldi, yalvardı yakardı, batarım biterim mahvolurum, yuvam dağılır diye ağladı.

Bende babadan aile dostuyuz çocukluğumuz beraber geçti, ailesini çocuklarını iyi tanırım diye düşündüm beni üzmez diye acıyıp vermiştim.

Az para da değil 3 ay sonra vereceğim demişti, neredeyse 6 ay oldu, ne yapacağım ben şimdi.”. Avukat müvekkiline sorar,” Elinizde herhangi bir delil, var mı? Alacak verecek meselelerinde şahit geçmez, yazılı evrak, senet, sözleşme , taahhüt gibi evrak lazım. Adam maalesef hiç bir şey yok diye cevap verir.

Avukat, biraz düşünür ve müvekkiline dönerek ” O zaman size borcu olan 500 milyonu ödemesini istediğiniz bir telgraf gönderin.” Adam,” Ama bana 100 milyon borcu var.”
Avukat.”İyi ya. O da size sana sadece 100 milyon borcum vardı. Bu 500 milyon da nereden çıktı ? diye cevap yazacaktır.

Aradığımız yazılı delil bu.” Adam, “ Ya cevap vermezse?”. Avukat, “şu an yapılabilecek başka hiç bir şey yok, ya cevap verirse? Avukat, “Eğer bu şekilde cevap verirse borcu kabullenmiş olur ve biz alacaklı olduğumuzu ispatlamış oluruz alacak davamızı açarız.” Adam, “Peki cevap verdi ya ödedim diye inkar ederse?”Avukat,” Bundan sonra da O ödediğini ispat etmek zorunda.” Borçlar kanununda aynen böyledir. Alacak verecek konularında şahit geçerli değildir. Yazılı evrak geçerlidir. Bu alacakta böyle olduğu gibi ödediğiniz parada da makbuz ve dekont şeklinde geçerlidir.

Elden verdiğiniz para size açıklamasız banka havalesi olarak gönderilirse bilin ki karşı tarafa borçlandınız. Sizi bir güzel icraya verip bu parayı talep edebilir. Siz siz olun evrak konusunda dikkatli olunHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER