Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Bir Profesör ile hasta yakın arasında geçen diyalog;

Devamını Oku…
16 Mart 2018 - 9:23 'de eklendi ve 6050 kez görüntülendi.


Bir Profesör ile hasta yakın arasında geçen diyalog; Bir yakınımın ameliyatı için, hastanedeydim. Ameliyat sonrası, alanında Türkiye’nin değil, dünyanın en iyilerinden biri olan doktorumuz geldi.

Ameliyatla ilgili bilgi vermek üzere konuşurken, önümdeki masada duran “pet” şişeyi alıp açtım ve bardağıma su doldurmaya başladım.

Profesör doktor uzandı. Elimden pet şişeyi aldı. Suyu doldurduğum bardağı aldı. Görevliyi çağırdı.

Pet şişeyi çöpe atmasını, bardağı da lavaboya boşaltmasını söyledi. “Benim dolabımdan cam şişede bir su getirin” dedi. “Ne oldu hocam, sular zehirli de bizim haberimiz mi yok” dedim şaşkınlıkla.

“Keşke zehirli olsa. Panzehiri olur, ilacı olur. Bunlar zehirden beter” dedi ve anlattı. “Son yıllarda kanser olaylarında büyük patlama yaşanıyor. Çok ileri yaşlarda ortaya çıkması gereken bazı kanser türleri, çok erken yaşlarda görünür oldu.

Yaşlılarda görülecek lenfomalar, gencecik insanlarda peydahlanıyor. Kemik kanserleri, kemik iliği tümörleri sık sık karşımıza çıkıyor.” “Biliyoruz hocam. Çevre koşulları, hormonlu gıdalar. Her şey kanserojen” dedim. “Evet” dedi.

“Bu pet şişeler hepsinden daha kanserojen.” “Bütün dünya kullanıyor” dedim. “Medeni ülkeler giderek daha az kullanıyor” dedi.

“Peki ne yapacağız?” dedim. “Cam şişe kullanacağız. Cam şişede su alacağız. Her türlü gıdayı cam şişe içinde talep edeceğiz. Hem çevreye daha az zararlı, hem de sağlığımıza.” “Maliyeti yüksek ama” dedim.

“Kanserin tedavi maliyeti daha mı düşük? Aksine çok daha yüksek. Bütün hayatın boyunca cam şişe kullansan, bir kanser tedavisinin onda biri maliyeti bulmaz. Artık kanserleri büyük ölçüde tedavi edebiliyoruz ama yüksek maliyetli oluyor.

Hastayı da harap ediyor.” “Hadi küçük şişeleri cam şişede hallettik, ya damacanaları ne yapacağız. Onlar da pet benzeri bir madde değil mi?” Profesör doktor daha da kötü konuştu. “Oradaki sorun daha büyük.

O damacanalar birden fazla kez kullanılıyor. Ve onları temizlemek için, deterjanla yıkanıyor genelde. İçinde kalan deterjanı temizlemek için en az üç damacana su kullanmak gerek. Sen o damacanaların üç damacana suyla yıkandığını düşünüyor musun?” diye sordu.

“Düşünmüyorum” dedim. “Demek ki damacanadaki suyla birlikte deterjan da içiyoruz” dedi. “Eskiden vardı cam damacanalar” dedim. “Talep edelim yine olur. Cama dönmekten başka çare yok. Yoksa her gün kendimizi bile bile öldürüyoruz.

Sigara içme kanser olursun kampanyaları yapılıyor. Bunların yanında sigara masum kalır” dedi. Artık eve pet şişe sokmama kararı aldım.

Sizde bunu düşünün. Hepimizin çocukları için. Neden cam? Cam, topraktan yapılan inorganik bir maddedir. Plastik ise petrolden elde edilen organik bir maddedir.

Camın temel ham maddesi topraktaki elementler özellikle de silisyum dur. Plastiğin ana ham maddesi fosil yakıt olan petroldür, Carbon atomundan oluşan bir polimerdir. Cam ısınsa bile herhangi bir kimyasal salgılamıyor.

Plastik eşyalardan kimyasal sızdığında vücudun hormon sistemine zarar verir. Plastik Bisphenol A’nın (BPA kimyasal) içinde barındırır. Cam kaynar su yardımıyla kolayca mikroplardan arınabilir. Plastikte ise bu mümkün değildir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER