Hayret Türkiye

Bir Magnezyum Eksikliği Olduğuna Dair 10 İşaret!

Mutlaka Önemseyin…

Bir Magnezyum Eksikliği Olduğuna Dair 10 İşaret!
29 Mart 2018 - 19:03 'de eklendi ve 381 kez görüntülendi.


Magnezyum eksikliği nelere yol açar?

Magnezyum insan vücudu için  önemli bir etken ve  yaklaşık 300’den  daha fazla vücut prosesi ve kimyasal reaksiyonda kullanılır. Bundan dolayı  magnezyum yetersizliği genel sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Magnezyum yetersizliğinin  belirtilerinden birincisi yorgunluk ve aşırı halsizliktir. Kişinin uzun süre magnezyum eksikliği yaşaması ise kalsiyum, potasyum seviyelerinin azalmasına sebep olur ve fazla sodyumun bedenden atılmasını engeller.

Bu problem, magnezyumun kan testlerinde görünmemesinden dolayı çoğunlukla tanılanamamaktadır. Magnezyumun yalnızca %1’i kan akışında saklanmaktadır.

Bununla birlikte, doktorların çoğu onun analizini tahlillere eklememektedir ve bundan dolayı magnezyum eksikliği bulunup bulunmadığını bilmek güç olmaktadır. Magnezyum su, oksijen ve temel gıdalardan sonra bedeninizdeki en önemli minerallerden birisidir.

Bu vücudun gelişimi bakımından, her üçünün düzenlemesinden sorumlu olduğundan dolayı kalsiyum, sodyum ve potasyuma göre daha da önemli olmaktadır. Magnezyum eksikliğinin en sık görülen belirtilerinden biri aşırı susama ve  gün içerisinde bolca su ya da sıvı tüketimi olmaktadır.

Bunun sebebi, vücudunuzun besinden gerekli ihtiyaçları karşılayamaması ve bedenimizin bunu hidrasyon isteğiyle ifade etmesidir. Magnezyum eksikliği uyku düzeninizi bozabilir, stresi arttırabilir ya da atletik yeteneklerinizi düşürebilir. İlk belirtiler neredeyse algılanmayacak kadar azdır.

Vücudun magnezyum ihtiyacını karşılamamanın en iyi yolu,  içeriğinde bol miktarda magnezyum bulunduran besinler tüketmektir. Diğer bir seçenek!

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, bilhassa ıspanak tam bir magnezyum deposudur. Fasulye, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, mısır, lahana, enginar ve kale magnezyum açısından zengin diğer sebzeler.

En çok magnezyum bulunduran  meyveler ise böğürtlen, ahududu, çilek, muz, karpuz, kivi ve greyfurttur. Bunların haricinde daha fazla balık, susam, kaju, yerfıstığı, badem, kabak çekirdeği, esmer pirinç, az yağlı yoğurt, kuru incir, kuru kayısı tüketerek günlük olarak tavsiye edilen  magnezyumu gıdalar  yoluyla sağlamanız mümkün.

Magnezyum eksikliğinin en iyi anlayabileceğiniz işte o 10 işaret; 1) Halsizlik. 2) Kas spamzları yani kas seğirmesi,.3) Baş dönmesi, Kas zayıflığı ve kramlar. 4) Düzensiz kalp çarpmaları.

5) Bulantı. 6) Düşük kalsiyum ve potasyum seviyeleri. 7) Kusma. 8) İştahsızlık. 9) Kalpte sorunlar 10) Ve hatta hayal görme. Bu belirtilerden şüphelendiğiniz takdirde doktora gidin ve uzman görüşü alın.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER