Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Köyün birinde yaşayan iki kurnaz köylü varmış. İkisi de hem çiftçilik hem hayvancılık yapar, biri diğeriyle her konuda iddalaşır, yarışır, diğerini alt etmeye çalışırmış.

Devamını Oku…
02 Aralık 2017 - 8:57 'de eklendi ve 847 kez görüntülendi.


Köyün birinde yaşayan iki kurnaz köylü varmış. İkisi de hem çiftçilik hem hayvancılık yapar, biri diğeriyle her konuda iddalaşır, yarışır, diğerini alt etmeye çalışırmış.

Kim daha akıllı kurnaz, kim daha iyi mahsül yetiştirecek, kim en besili sığır yetiştirecek her konuda iddalaşırmış,alışverişte bile onu alt etmeye çalışırmış. Köy kahvesinde dahi onunla didişmeyi sürdürürmüş.

Yakın kasabada perşembe günleri pazar kurulur, tüm köylü o gün malı olan satmaya, ihtiyacı olan almaya pazara gidermiş. Yine bir perşembe günü bu akıllı en güzel en genç en çok süt veren ineğini pazara çıkarmış, amacı satmaktan ziyade rakibiyle uğraşmak onu alt etmekmiş.

Pazarda etraf köylüler dahil ineğin başına toplanmış, ancak almak ne mümkün değerinin üç katı para istiyor, bunu duyan diğer köylüde güzel ineği bir şekilde pazarlık eder ben alayım alınmışın kötüsü olmaz niyetiyle oraya gelmiş.

Bunu benden başkası alamaz kaç para olur diye pazarlığa tutuşmuşlar. mal sahibi sana satarım ama bir şartla, parayla olmaz senin tarlanın 2 senelik hasadını alırım demiş, Alıcı olan gülerek ben 2 sene taş mı yiyeceğim mümkün değil deyince, öteki o zaman ekip biçmesi senden yarısını demiş, alıcı kabul ama bir şartla demiş.

İlk sene toprağın üstündekiler senin, altındakiler benim 2. senede tam tersi üstündekiler benim altındakiler senin, ineğin sahibi kabul etmiş, muhtar aralarındaki anlaşmayı yazmış çizmiş imzalatmış, köy ahalisi de bu anlaşmaya şahit olmuş.Uyanık köylü ineği almış damına götürürken kim akıllı kim karlı zaman gösterecek demiş, İneği satan da değerinin en az beş katına sattım, işte adam böyle alt edilir diye övünüp her yerde anlatıp konuşmaya devam etmiş.

Uyanık köylü ilk sene tarlaya şalgam ekmiş, hasat zamanı gelip çatmış, köylü toplanmış, alacaklı olan hakkını almaya gelmiş, hasat yapılmış toprağın altında olan şalgamlar tarla sahibine , işe yaramayan yaprakları da ineği satana kalmış.

Diğer sene köylü toprağa buğday ekmiş, anlaşma da tam tersi ya, hasat zamanı gelince başakları toplamış, yine işe yaramayan sapları ve kökleri diğer adama kalmış, beş kat fiyata sattım diye sevinirken birde bakmış ki ineği bedavaya satmışHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER