Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Bir fincan kahve: Bir gün üniversitede felsefe dersinin hocası olan profesör, elinde bazı malzemelerle derse gelir.

Devamını Oku…
01 Mart 2018 - 6:48 'de eklendi ve 4304 kez görüntülendi.


Bir fincan kahve: Bir gün üniversitede felsefe dersinin hocası olan profesör, elinde bazı malzemelerle derse gelir.

Ders başladığında; hiçbir şey söylemeden, önüne büyükçe kavanozunu alır. Sonrada kavanozu ağzına kadar pinpon topları ile doldurur. Ardından öğrencilerine kavanozun dolup dolmadığını sorar;

Bütün öğrenciler hep bir ağızdan dolduğunu söylerler. Bunun üzerine; profesör önündeki kutulardan birinden aldığı küçük çakıl taşlarını, kavanoza döker.

Çakıl taşları kayarak, pinpon toplarının aralarındaki boşlukları doldurmaya başlar. Profesör yeniden kavanozun dolup dolmadığını sorar; Öğrenciler yine hep birlikte; ‘evet doldu’ derler.

Profesör bu defa da, masanın üzerindeki diğer kutuyu eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker. Tabii ki kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur. Profesör yine aynı soruyu sorar.

Öğrenciler de yine koro halinde ‘evet doldu, artık hiç bir şey için yer kalmadı” derler. Profesör bu kez ise masanın altında iki fincan kahveyi alır ve kahveleri de kavanozun içine döker.

Bu kez de kahve de kumların ıslatarak arasında kalan boşlukları doldurur. Ardından profesör öğrencilerine anlatmaya başlar; Bu kavanoz sizin hayatınızdır.

Pinpon topları; hayatınızdaki önemli şeylerdir. Yani aileniz, çocuklarınız, sağlığınız, arkadaşlarınız gibi. Diğer şeyleri kaybetseniz de, bunlar hayatınızı doldurmaya yeter.

Çakıl taşları ise; sizin için daha az önemli olan diğer şeylerdir. Yani işiniz, eviniz, arabanız gibi. Kum ise; diğer ufak tefek şeylerdir, kendinizce sorun ettiğiniz bir nevi gereksiz şeyler, el alem ne der, kıyaslamalar, iddalaşmalar, inatlaşmalar vs. şayet kavanoza önce kum doldurursanız;

Ne çakıl taşlarına ve ne de özellikle pinpon toplarına yeterli yer kalmaz. Aynı şey hayatımız için de geçerlidir. Vaktinizi ve enerjinizi; ufak tefek şeylere harcar, israf ederseniz;

Bu defa da önemli şeyler için vakit kalmayacaktır. Dikkatinizi mutluluğunuz için önemli olan şeylere çevirin. Çocuklarınızla oynayın. Sağlığınıza dikkat edin. Sevdiklerinizle zaman geçirin. Öncelikle pinpon toplarını kavanoza yerleştirin ve sıralamayı iyi yapın, gerisi hep kumdur.

Bu arada bir öğrenci merakla şu soruyu sorar; ‘Hocam peki, o iki fincan kahve nedir?’ Profesör gülerek cevaplar; ‘Bu soruyu bekliyordum. Hayatınız ne kadar dolu olursa olsun; Her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek kadar yer vardır…’Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER