Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Bir derviş aradığını bulmak niyetiyle yollara düşer. Bir zaman sonra aradığımı buldum ben burada yaşamalıyım der.

Devamını Oku…
17 Mart 2018 - 16:26 'de eklendi ve 1273 kez görüntülendi.


BU KISSAYI MUTLAKA OKUYUN: Bir derviş aradığını bulmak niyetiyle yollara düşer. Bir zaman sonra aradığımı buldum ben burada yaşamalıyım der. Bir dağı aşmış önüne göz kamaştırıcı güzelliği olan bir şehir çıkmıştır.

Şehrin kokusu sanki misk gibi gelmektedir ve onu cezbeder. Niyetini almıştır, doğru şehrin kapısına varır. Bu şehre varır varmasına fakat hemen içeri sokmazlar.

Derler ki “Bu şehrin adı Eyvallah’tır. Nimeti çok meşakkati azdır ama zordur, incelik ister. Bu şehre girmek kolaydır, kalmak zordur hikmet ister.

Gel sen şu karşı tepede ki külliyeye git, Mürşide mürid ol ki, irşad olasın. Nefsini terbiye et öyle gel. Bu şehre girmenin üç şartı vardır. Ne elinle , ne dilinle, ne de kalbinle bu şartları bozmayacaksın.

1- Allah’ın işine karışılmayacak. 2-Kulun işine karışılmayacak. 3-Yalan konuşulmayacak.
Derviş külliyeye gitmek istemez, şartları kabul eder ve girer bu şehre.

Hoş geldin derler “eyvallah” der. Kalacak yer gösterirler “eyvallah” der. Hizmet verirler “eyvallah” der. Evlendirirler “eyvallah” der. Gerçekten de aradığını bulmuştur kendince, nimeti bol meşakkati az bir yerde yaşar. Daha ne istesin ki?

Derviş bir gün yolda yürürken sade giyimli bir genç kız görür, sonra bir de süslü giyimli orta yaşlı bir kadın görür. Kalbinden “şu kadının hâline bakın bu nasıl giyimdir” der.

Kadın bağırmaya başlar: “Yetişin kul işine karışan var ” Etraftan gelenler dervişi bir güzel hırpalatıp iyice tartaklarlar, bu sana ders olsun sana kul işine karışmak yok demedik mi? derler ve kan revan içinde bir hamalın küfesine koyup evine gönderirler.

Küfede evine doğru götürülen derviş “Ey Allah’ım nedir bu başıma gelen” diye kalbinden geçirir. Hamal küfeyi yere atar ve bağırır: “Yetişin Allah’ın işine karışan var” etraftan koşup gelenler dervişin sağlam tutacak yeri kalmayana kadar dövüp sen akıllanmadın da Allah’ın işine mi karışıyorsun derler ve orada bırakırlar.

Sürünerek evine giden dervişe kapıyı karısı açar: “Ne oldu sana böyle” diye sorar. Derviş; “Çok kötüyüm hanım, soran olursa evde yok de” der. Der demez kadın avazı çıktığı kadar bağırmaya başlar “Yetişin yalan söyleyen biri var”

Etraftan koşup gelenlerden üçüncü bir dayak daha yer, bu sefer bayılıncaya kadar ve dervişi şehrin kapısına koyarlar.

Meğer bu şehirde kalpten geçenler karşıdakine malum olur hiç bir şey gizli kalmazmış. Adam acılar içinde baygındır ve bir müddet sonra gitmek istemediği mürşidinin huzurunda kendine gelip ayılır.

Mürşidi ona tebessümle bakmaktadır:” Evladım” der ” Eyvallah şehrinde yaşamayı bilmeden, rıza kapısından nasıl geçersin? Rıza kapısından geçenler, rızaya razı olmaktan geçerler.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER