Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Bilge bir zâta iki soru sormuşlar. Birincisi; “İnsanoğlunun en çok şaşırtan davranışları nelerdir?”

Devamını Oku…
08 Mart 2018 - 8:47 'de eklendi ve 614 kez görüntülendi.


BİLGEYE SORMUŞLAR: Bilge bir zâta iki soru sormuşlar. Birincisi; “İnsanoğlunun en çok şaşırtan davranışları nelerdir?”

Bilge zât “hangi birini sayayım ki, şaşırtmayan davranışlar her halde daha azdır” diyerek tek tek sıralamaya başlamış : Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne var ki çocukluklarını özlerler.

Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler, sonra sağlıklarını geri almak için para öderler. Yarından endişe ederken bugünü unuturlar. Dolayısıyla ne bugünü ne de yarını yaşarlar.
Nerede aşağı nerede yukarı bakacağını bilmez.

Aslı malca kendinden aşağı, Takvâ ve amelce yukarı bakması gerkirken, o tam tersini yapar. Gözünü hırs bürür, kanaatini kaybeder.

En yakını vefat eder, onu eliyle mezara koyar, oysa kendine hiç mi hiç ölümü yakıştırmaz Hiç ölmeyecek gibi yaşar. Ancak hiç yaşamamış gibi ölür.

Hangine sorsan cennete gitmek ister, lakin hiçbiri ölmek istemez. Nasıl istesin hiç hazırlık yapmamış ki. Nerede çok kalacaksan ona göre hazırlık yap demişler, o tam tersi anlamış.”

Sıra gelmiş ikinci soruya; “Peki sen ne öneriyorsun ?” Bilge yine sıralamış: Önemli olan; hayatta en çok şeye sahip olmak değil en az şeye ihtiyaç duymaktır.

Ne dünyalık kalıcı ne de bizler dünyada kalıcıyız. Nimetleri vereni unutmazsak, benliğimizi yenebiliriz. Sahip olduklarımızın birer lütuf olduğunu unutmazsak kanaat edip huzurlu olabiliriz.

Önceliklerimiz, iyi sıralamalı değerlerimizi düzgün yerine koymalıyız. Sahip olduklarımızın kıymetini kaybetmeden elimizden uçup gitmeden bilmeliyiz. Gençliğimiz, sağlığımız, maddi imkanlarımız, sevdiklerimiz.

Bir gün ya onlar bizi yada biz onları bırakıp gideceğiz. Geçmiş ders almak için vardır, gününün ve zamanınında kıymetini bilmelisin, gelecek için çok fazla endişelenme, gelecek olan zaten gelecektir. Herkes kendi kaderini yaşar.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER