Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Beyin tümörleri 9 yaşın altında ve 55 yaşın üzerinde daha sıklıkla görülebilmektedir.

Devamını Oku…
06 Şubat 2018 - 15:05 'de eklendi ve 3732 kez görüntülendi.


Beyin tümörleri 9 yaşın altında ve 55 yaşın üzerinde daha sıklıkla görülebilmektedir. Beyin tümörünün oluşmasına etken olan sebepler tam olarak bilinmese de, bir çok olasılık ve ihtimaller göz önünde bulundurulmaktadır.

Raf ömrü uzatılmış katkılı gıdalar, üç beyaz dediğimiz un, şeker, tuzun yüksek miktarda kullanımı, Alkol, sigara, psikiyatrik ilaçlar, elektronik ve elektrikli cihazlar, insan sağlığına direk temasta zararlı kimyasalların kullanıldığı petrol ürünleri ve ilaç üretimlerimlerinin tesislerinde çalışmak etken olabilecek sebepler olarak sayılmıştır.

Beyin tümörlerindeki ilk baş vurulan tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir, türüne bakılmaksızın ameliyata başvurulur, sadece beyne çok yakın ve durum çok riskli ise ışın tedavisi ve kemoterapi yapılır. Beyin tümörleri iki çeşittir.

1- İyi huylu tümörler; Büyüme hızları çok yavaştır ve bir süre sonra kafa tasında oluşturdukları baskı ile meydana glen semptomlar ile tespit edilip genellikle başarılı ameliyatlarla temizlenirler.

2- Habis kötü huylu tümörler; ok hızlı büyürler, yapıları çamurunsu olduğu için ameliyat esnasında tamame temizlenmelri çok zordur. Em büyük riskleri de bir müddet sonra tekrar nüksetme ihtimallerinin çok yüksek olmasıdır.

Beyin tümörüyle ilgili en önemli başlıca belirtiler; Özellikle sabah erken saatlerde başlayan ve artan başağrıları, uykudan başağrısı ile uyanmak, baş ağrılarını artıran bir çok farklı etken olsa da beyin tümörünün tespitinde en çok doktora baş vurma sebebi şiddetli baş ağrılarıdır.Halsizlik şikayetleriyle beraber vücudun bir kısmında uyuşukluk hissetmek ve yorgunlukla beraber uyku hâlinin artması. Kafa karışıklığı, görme ve konuşmada bozuklukları, basit matematik problemlerini dahi çözememe, belli basit hareketleri yapamama, algılama ve anlama kaybı gibi problemler yaşanabilir.

Sabahları görülen miğde bulantısı ve kusma,el ve ayaklarda görülebilen nöbet gibi titremeler, kısa süreli bilinç kayıpları da yaşanabilir. Dende sağlamada zorluklar, yürüme esnasında yaşanabilen zorluklar da genel olarak tümörün habercisi olabilir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER