Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Başarı mı daha iyidir yoksa mutluluk mu?

Devamını Oku…
07 Kasım 2017 - 19:32 'de eklendi ve 718 kez görüntülendi.


Başarıyı mı tercih edersiniz Mutluluğu mu?

Türkiye’de girdiği üniversite sınavında 56. oldu, Boğaziçi’ni birincilikle, Harvard’ı da 4.00 ortalamayla bitirdi, ayrıca Cambridge’de doktora yapan Özgür Bolat bütün bu eğitimi sonrasında bu başarıların önemsiz olduğunu belirterek şunları söylüyor,

“Ben Türkiye’deki insan yetiştirme modelini hem ailelerde hem de okullarda değiştirmek isteyen biriyim. Var gücümle bunun için uğraşıyorum.

Dünyanın en saygın araştırma şirketi Gallup’a göre dünyada mutluluk sıralamasında sondan üçüncü ülkeyiz. Şu anda 10’dan fazla ülkede savaş var.

Biz o ülkelerden bile daha mutsuzuz. Ailem, akrabalar, komşular, herkes, “Özgür, yine birinci olmuş!” deyince, babamı mutlu görünce, benim bilinçaltıma şöyle bir şey yerleşti:

İnsanlar, beni birinci olduğum için, başarılı olduğum için kabul ediyor ve seviyor. Babam da…Ben de başarımla kabul göreceğimi düşündüm. Ve o andan itibaren de sürekli başarılı olmak için uğraşıp durdum. Sanki sadece başarılı olursam onların gözünde değerli olacaktım.

İşe yarayan nedir biliyor musunuz?

Tek başınıza kaldığınızda, huzur ve hissedebilmek. Var olan durumu olduğu gibi kabul etmek.

Şimdi ki aklım olsa o okullara gireceğim diye kendimi parçalamazdım. Çok bir şey ifade etmiyor aslında. Dünyanın en depresif öğrencileri Harvard’da.

Neden? Çünkü hepsi başarı odaklı.

Oraya giriyor ama aynı anda depresyona da giriyor.

Sizin için hangisi önemli?

Çocuğunuzun okuldaki başarısı mı, yaşamdaki başarısı mı? Robin Williams niye intihar etti? Hollywood’un en ünlü, en başarılı insanlarından biri niye intihar ediyor?

Çünkü içindeki boşluğu, dışarıdan gelenler; başarı, para, şöhret dolduramıyor. Yetmiyor. Kimseye yetmez.

Benim çocuğum ne olsun biliyor musunuz?

Bir kafede çalışsın, yeter ki iç huzuru olsun.”

Dr. Özgür BOLAT

Çocuklarınızı nasıl yetiştirirseniz az çok istisnalar hariç öyle olacaklardır. Başarı, para ve kazanç odaklı bir eğitim sonrasında bunları elde etseler de etmeseler de mutsuz ve huzursuz bireyler olacaklardır. Çünkü bu materyaller insana aslında pek bir şey ifade etmez.

Zaten en başta bunları elde etmedeki motivasyon çevreden gelmekte, aileden saygı ve sevgi görmek için, insanlardan saygı ve sevgi görmek için paraya, etikete ihtiyacı olduğuna inanmış, inandırılmış bireyler. Fakat mutluluğun insanlıktan geldiğini, insani ilişkilerimizden kaynaklandığını unutuyoruz. Bu unuttuğumuz esas ise bizim hep mutsuz olmamıza sebep oluyor.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER