Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Yıl 1993, takvimler 24 Mayısı gösteriyor. Gönüllerde taht kuran, küçüklüğümüzün Barış abisi, rahmetli Barış Manço konser vermek üzere Samsun’a gelir.

Devamını Oku…
26 Kasım 2017 - 3:37 'de eklendi ve 467 kez görüntülendi.


Yıl 1993, takvimler 24 Mayısı gösteriyor. Gönüllerde taht kuran, küçüklüğümüzün Barış abisi, rahmetli Barış Manço konser vermek üzere Samsun’a gelir. Samsun’da sevenleriyle buluşmak ve onlarla sanatını paylaşmak için birliktedir.

Samsun belediyesi tarafından tüm hazırlıklar yapılıp tamamlanmış, konser alanı yavaş yavaş dolmaya başlamışken, beklenmeyen acı bir haber Barış Manço’yu çok üzer. Elazığ-Bingöl karayolunda 33 Memmetcik, 33 kahraman, 33 gencecik vatan evladı hain teröristler tarafından kalleşçe pusuya düşürülerek şehit edilmiştir.

Barış Manço dönemin Samsun Belediye Başkanı olan Muzaffer Önder’e durumu izah eder ve sahneye çıkarak, bu olay karşısında bu şartlar altında konser veremeyeceğini açıklayıp Samsunlulardan özür diler. Bu davranışıyla Barış Manço şehitler için konserini iptal eden ilk sanatçı olmuştur.

Konser ve hazırlıkları için Samsun Belediyesi konser için o zaman için tam 100 bin tl kadar harcama yapmıştır. Barış Manço da bu zararı karşılamak ister ve bunun için bir çek yazar ve bu çeki o dönemin Samsun Belediye Başkanı olan rahmetli Muzaffer Önder’e takdim eder. Belediye Başkanı Muzaffer Önder ise halkın arasında dilden dile dolaşacak o güzel davranışı gösterir ve şu cevap ile Barış Manço’nun teklifini reddeer. Muzaffer Önder’in verdiği cevap duyan herkesi duygulandırmaya yeter cinstendir, “o çekin yeri Mehmetçik Vakfı’dır.”

Allah mekanlarını cennet eylesin. İşte iki vatansever insanımızın arasında yaşanan ve adeta tarihe iz bırakan bir diyalog. Vatanını ve milletini seven bir ruha sahip olmak, tarihe adını yazdırmak işte böyle bir şey olsa gerek.

Vatanımıza ve milletimize işte böyle sanatçılar ve böyle siyasetçiler gerekli. Bu vesileyle bu vatan için canlarını feda eden, bu vatan için çocuklarını yetim kalmasını göze alan tüm asker ve polis şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, Ruhları şâd olsun.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER