Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Baltanı Bile: Bir ormanda ağaçların gençleştirmek, seyrekleştimek, yerlerine yeni fidanlar dikmek üzere ekipler çalışıyormuş.

Devamını Oku…
07 Mart 2018 - 9:10 'de eklendi ve 394 kez görüntülendi.


Baltanı Bile: Bir ormanda ağaçların gençleştirmek, seyrekleştimek, yerlerine yeni fidanlar dikmek üzere ekipler çalışıyormuş.

İki tane kesimci ve arkalarında kesilen ağaçları kereste haline getiren çıkan çalı çırpıyı temizleyen kökleri söküp yeni fidanları diken bir sürü de işçi varmış.

Bu kesimcilerden birisi sabah erkenden kesime başladı mı, ne mola ne yemek ne dinlenme demeden hatta mesai bitiminden sonra da devam edip bir iki saat daha çalışıp ağaç kesmeye davam ediyormuş.

İkinci adam ise herkesle beraber çalışmaya başlayıp herkesle beraber işi bırakıyormuş, mesai bitince baltasını bırakıp evine dönüyormuş.

Bir hafta boyunca bu şekilde çalıştıktan sonra merak edip kim ne kadar ağaç kesti yerine kaç fidan dikildi diye saymaya karar vermişler. Kesilen ağaçları saymışlar ve herkes şaşırmış.

İkinci adam birinci adamdan daha fazla ağaç kesmiş. Birinci kesimci sinirlenmiş bu nasıl olabilir diye ve sormuş. “Ben senden çok daha fazla çalıştım senden önce başladım, senden saatler sonraya kadar da devam ettim. Nasıl oluyor bu?” demiş.

İkinci adam cevap vermiş; “Sen durmadan çalışırken , ben hem çalıştım hemde mola verip dinlendim, gücümü topladım, baltamı biledim.

Böylelikle senin çok daha fazla emek güç harcayarak yaptığın işin daha fazlasını daha az zaman ve güç harcayarak yaptım. Sen beş vurdun, ben bir vurdum, ama senden daha fazla iş yaptım. Baltanı bilemek kendini geliştirmektir.

Ayrıca dinlenmek demek zayıf olduğumuz alanları geliştirmek için çaba sarf etmektir. Bu zihnimizin, ruhumuzun karakterimizin güçlenmesi için olmazsa olmaz bir koşuldur.

Çalışacağım ve verimlilik ve başarı için de kendimi hazırlayacağım. Kendimizi tanımamız neyi nasıl yapabileceğimizi iyi belirlememiz lazım.

Kendini tanımak, şu anda olduğumuz noktayla olmak istediğimiz nokta arasındaki yoldur. Kendini tanımak, kendimizi nasıl gördüğümüz ile başkalarının bizi nasıl gördüğü arasında açı olmaması anlamına gelir.

Bireysel ve iş yaşamımızda daha başarılı, mutlu ve doyumlu olmak istiyorsak, baltamızı bilemek için kendimize zaman ayırmalıyız.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER