Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Anneye Müjde: Balıkçı köyü sakinleri bulundukları bölgedeki liman başkanlığına topluca bir dilekçe verirler.

Devamını Oku…
03 Mart 2018 - 14:28 'de eklendi ve 2829 kez görüntülendi.


Anneye Müjde: Balıkçı köyü sakinleri bulundukları bölgedeki liman başkanlığına topluca bir dilekçe verirler.

Dilekçede bulundukları balıkçı köyünün bir çok tekne için geçiş güzergahında olduğu sahilden açıkta bulunan kayalıkların fırtınalı günlerde tekneler için tehlike arz ettiği böyle günlerde bir çok teknenin limanlarına sığındığını acil durumlar için gönüllü bir kurtarma ekibi kurmak istediklerini bildirirler.

Bu istekleri olumlu karşılanır neredeyse hepsi gönüllü olan balıkçılar sahil güvenlik tarafından eğitime tabi tutulur ve liman başkanlığı köyün limanına büyük bir kurtarma teknesi tesis eder birde kaptan tayin eder.

Ekip fırtınalı gecelerde ve günlerde acil durumlara karşı 24 saat vardiyalı olarak nöbet tutar. Bir gece çok şiddetli bir fırtına çıkar ve bir balıkçı teknesi denizde mahsur kalır. Teknenin kaptanı çaresiz kalıp, çevreye SOS sinyalleri gönderirler.

Köyün gönüllü kurtarma ekibi sinyalleri alır ve hemen irtibat kurulur, hızla limandan ayrılırlar ve dalgalarla boğuşa boğuşa denize açılırlar. Tüm köy halkı da ellerinde fenerlerle heyecan içinde deniz kenarında toplanmış, mahsur kalan balıkçıların kurtarılmasını beklemektedirler.

Bir kaç saat sonra kurtarma ekibi sisin içinden gözüktüğünde köy halkı heyecan ve telaşla onları karşılanır. Kurtarma ekibi bitkin vaziyette sahile vardığında, kaptan, balıkçı teknesinin kayalıklara oturduğunu teknedeki balıkçıların tümünü büyük tehlikeyi göze alarak kurtardıklarını ancak kayalıklara çarpma tehlikesi nedeniyle bir kişiyi alamadıklarını kazazedeleri bırakıp tekrar açılacaklarını söyler.

Herkes hangi tekne ve kim mahsur kaldı onu merak etmektedir. Fırtınanaın şiddeti artmış herkes kaptana bu havada tekrar denize açılmanın çok tehlikeli olduğunu, intihar olduğunu söylemektedir.

Ancak Kaptan, geride bıraktıkları kişiyi kurtarmak için teknenin hemen gitmesi gerektiğini ve yeni gönüllülere ihtiyaç olduğunu söyler. Bu sözler üzerine köyün on sekiz yaşındaki delikanlısı kaptana doğru ilerlemeye başlayınca annesi oğlunun elini yakalayıp oğluna yalvarmaya başlar:

“Oğlum, lütfen gitme. Baban bundan on yıl önce bir deniz kazasında öldü,ağabeyin ise hâlâ denizden dönmedi, haber alamadık, bir tek sen varsın, senden başka kimsem yok, gitme oğlum.”

Genç annesinin yaşlı gözlerine bakarak şöyle der: “Anne, gitmem gerek. Herkes, ‘Ben gidemem, bir başkası gitsin’ derse ne olur? Anne, bu kez görev sırası bende. Sıra geldiğinde herkes üstüne düşeni yapmak zorundadır.”

Genç, gözü yaşlı anasına sarılır ve gecenin karanlığından kaptan ve diğer günüllü bir kaç kişiyle tekneye binip gözden kaybolurlar. Bir saat kadar bir süre geçer, ama geçen bu süre acılı anneye bir asır gibi gelir.

Sonunda tekne sisten çıkıp sahilden gözükmeye başladığında sahildekiler heyecanla iskeleye yanaşmak üzere olan tekneye seslenirler: “teknedeki balıkçıyı kurtardınız mı?”

Delikanlı heyecanla karadakilere seslenir: “Evet, kurtardık annem nerede, anneme müjde verin, Teknede son kalan kişi ağabeyimmiş.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER