Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Atmacanın Hırsızlığı

Devamını Oku…
08 Ocak 2018 - 8:12 'de eklendi ve 2299 kez görüntülendi.


Atmacanın Hırsızlığı Rahmetli babaannemin beni uyuturken anlattığı bir masal vardı. O zamanlar çocuk aklıyla dinlerken biraz içim kararırdı, üzülürdüm ama şimdi anlıyorum niye defalarca anlattığını.

Atmacanın biri yuvasında üç yavrusunu büyütüyormuş. Bir gün yüksek bir ağacın üzerinde avlamak için etrafı gözlerken piknik yapan ve mangal ateşinde et pişiren bir aile görmüş. Önce “şuradan bir parça et çalayım, yavrularıma götüreyim” demiş.

Sonra da “Hırsızlık yaparsam acaba yavrularımın başına kötü bir şey gelir mi?” sorusu düşmüş aklına. Uçmuş hızla, ormanın bilgesi baykuşun ulu ağacına konmuş. Sormuş Bilge Baykuş’a:

-Bilge Baykuş, ben bir yerden bir şey çalsam,ceza görür müyüm? -Elbette görürüsün. – Peki bu hırsızlığın cezasını ne zaman görürüm?

-40 gün sonra, demiş Baykuş. -40 günden önce bir şey olmaz mı? -Olmaz.

Yavrularının bir haftadan biraz fazla , belki de on gün içinde yuvadan uçacak hâle geleceğini bilen atmaca rahatlamış, hemen geldiği yöne doğru uçmaya başlamış. Piknik yapanların yanına yaklaşınca hızla dalarak kapmış bir et parçasını ateşin üzerinden, doğruca yuvasına götürüp bırakmış.Uçmuş yuvadan yeni avlar için. Akşamüstü dönüp geldiğinde bir bakmış yuvası yanıp kül olmuş. Etin altına yapışan bir köz parçasından bütün yuva alev alarak yanmış ve yavrularını da yakmıştı. Atmaca hışımla baykuşa uçmuş,soluk soluğa: -Hani hırsızlığımın cezası 40 gün sonra çıkardı? Ben eti çaldım, bir saat sonra yuvamı, yavrularımı kaybettim.

Bilge Baykuş sormuş: -Daha önce hırsızlık yaptın mı? -Evet. -Bil ki bu, onun cezası. Bugün çaldığın etin cezasını daha görmedin, 40 gün sonra da onu göreceksin.

Teşbihte hata olmasın oradaki 40 gün mecazi. Bir gün mutlaka herkes ettiğini bulur. Önemli olan helal lokmayı yuvaya götürebilmek, helal lokmayı paylaşabilmek. Unutma “Başınıza gelenler kendi ellerinizle yaptıklarınızdandır.” Ahmet Şerif İzgören

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Fakat unutmayın ki okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER