Hayret Türkiye

B12 Vitamin Eksikliğinin Zararları!

B12 Vitamini eksikliği nelere yol açar?

B12 Vitamin Eksikliğinin Zararları!
20 Mart 2018 - 12:56 'de eklendi ve 5691 kez görüntülendi.


B12 Vitamine oldukça ihtiyaç duyan vücudumuz eğer yeteri kadar B12 vitamini alamazsa ne olur? B12 Vitamin eksikliğinin zararları nelerdir, B12 Vitamini eksikliği nelere yol açar?

B12 vitamini hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

B12 Vitamini, vücudumuzdaki kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinin desteklenmesinde ve merkezi sinir sitemimizin korunmasında kullanılmaktadır.

B12 vitamini fazla alınmasında endişe edilecek vitaminlerden değildir. B12 su içerisinde çözülebilen vitaminlerden olduğu için vücudumuz fazla B12 idrar ile vücuttan atabilmektedir. Fazla geldiğinde vücuttan atıldığı için eksikliği olabilen vitaminlerdendir. B12 vitaminini düzenli olarak almaya ihtiyacımız var.

Hayvansal gıdalarda bulunur ve ayrıca sentetik bitkisel besinlerde de artık bulunmakta olan B12 vitamini, hayvansal gıdalardan daha iyi alınmaktadır. Vücudumuz bitkisel ve hayvansal gıdalardan B12 vitamini alabilmektedir. Fakat hayvansal gıdalardan alınan B12 vitamin türü vücut tarafından daha iyi emilmektedir.

Eğer vücudunuzda yeterince B12 bulunmaz ise, şu belirtiler ile karşılaşırsınız; Kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük hali, denge kaybı ve hatta anemi yani kansızlık.

Ayrıca B12 metabolizmamızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli vitaminlerdendir. Vücudumuzdaki kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı ve yeterli miktarda olması bizi daha zinde ve daha enerjik hissettirmektedir. Cilt, beyin, sindirim sistemi, tırnak ve saç sağlığı açısından da önemli bir rol oynamaktadır.

B12 Vitamin Eksikliğine Dikkat!

Kan hücrelerinin azalmasıyla anemi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kan hücrelerinin azalması da sinir sistemine zarar verir.

Mide ve sindirim siteminiz olumsuz yönde etkilenir. Kabızlık ve ciltte sorunlara sebep olur. Devam edip kansızlığın ortaya çıkması sonrası da kansızlığın belirtileri olan, çarpıntı, nefes darlığı ve mide bulantısı sorunlar da ortaya çıkmaya başlar.

Sinir sistemine olan olumsuz etkileri de, gereksiz korku, tedirginlik ve strese sebep olabilir. Yorgunluk hissinin devamı ile sağlıksız kilo kaybı meydana gelebilir.

Kişide önce uykusuzluk, sersemlik ve ışığa hassasiyet olarak kendini gösterir daha sonra cilt problemlerine, ciltte kaşıntıya, algıda güçlüğe, ağızda kuruluğa ve migrene kadar gidebilen baş ağrılarına sebep olabilmektedir.

B12 vitamini, hayvansal gıdalardaki bir bakteri tarafından oluşturulmaktadır. Fakat hayvansal gıda tüketmeyenler için de sentetik olarak üretilmekte ve kahvalıda tüketilen gevreklere ilave edilebilmektedir.

HANGİ BESİNLERDE BULUNMAKTADIR?

B12 bulunan gıdaları şöyle sıralanmaktadır; İstiridye, midye gibi kabuklu deniz hayvanları, dana karaciğeri, tavuk ciğeri, uskumru, somon, ton balığı, ringa balığı, sardalye, alabalık, yengeç, karides, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, kırmızı et, süt, yoğurt, peynir çeşitleri, yumurta…

Bu besinleri tüketmiyorsanız, zenginleştirilmiş soya ürünleri, B12 eklenmiş olan kahvaltılık ürünler ve vitamin takviyesi ile B12 ihtiyacınızı gidermeniz gerekmektedir.

Bu önemli bilgiyi sevdiklerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER