Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Avustralya’ya savaş açan iki Türk askeri

Devamını Oku…
25 Kasım 2017 - 5:39 'de eklendi ve 11599 kez görüntülendi.


1912 yılında Hindistan, İngilizlere karşı Osmanlı’dan yardım istiyor ve Osmanlı yıllardır savaşta olmasına rağmen 350 kişilik bir askeri birliği gemi ile Hindistan’a gönderir.

350 kişilik birlik, 20 kişinin yolda şehit olmasıyla 330 asker olarak Hindistan’a varır ve İngilizlere karşı Hindistan için çarpışmaya başlar.

Askeri mühimmat ve sayı yetersizliğinden çarpışmaların sonucunda yenilirler, 40 kadarı savaş esiri durumuna düşer. İngilizler esirleri gemilerde çalıştırmaya başlarlar, böylece bu askerlerden 2 tanesi Avustralya’ya kadar gider. Bir süre sonra da esaretten kaçarlar.

Karadeniz’den Menteşoğlu Abdullah baba mesleği olan dondurmacılığa, Karahisarlı Taraçıoğlu Mehmet ise baba mesleği olan kasaplığa başlar.

Gel zaman git zaman 1918’de Avustralya Çanakkale asker göndereceği duyulur. Bizim iki Türk askeri, olayı duyarlar ve hemen başlarlar bir çare düşünmeye.

Biz Osmanlı askeriyiz ama Avustralya’da yaşıyoruz. Eğer Avustralya devleti Osmanlıya savaş açmış ise bizim ülkemizi işgale yeltenmiş ise bunun için bizim de Avustralya devletine savaş açmamız icab eder. demişler ve kağıdı kalemi alıp başlamışlar yazmaya;

Sayın Avustralya Başkanı, Ekselans Hazretleri,

Biz iki Osmanlı askeri, ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki, devletimiz Osmanlıya Avustralya devleti olarak savaş açmış ve Çanakkale’ye asker göndermişsiniz. Bundan dolayı iki Osmanlı askeri olarak biz de Avustralya devletine savaş açmış bulunmaktayız. Bu bir “Osmanlı Savaş Fermanı”dır. Ekselanslarının bilgilerine duyurulur.

Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet, Karadeniz diyarından Menteşoğlu Abdullah

iki osmanli askeri

İki askerin Sidney’in 250 km uzaklığında olan Karlıdağlar bölgesinde mücadeleye giriştiği anlatılır, önce virajlarda tren raylarını sökmüşler ve 3 tane tren devirmişler sonra askeri trendeki silahları ele geçirip silahlamışlar. Sonra is bölgedeki Avustralya karakollarını basıp, oradaki düşman askerleri ile çatışmışlar.

Sonra o yazılan mektup ortaya çıkar ve olayın ciddi olduğu görülür. Bölgeye 250 kadar Avustralya askeri nakledilir ve günler süren çatışmalar sonucunda iki Osmanlı askeri karlı dağlarda şehit düşerler.

İki askerin şu an mezarının Sidney’e 250 km uzakta bulunan Karlıdağlar’da olduğu ve mezarlarından fotoğraf çekmenin yasak olduğu söyleniyor. Avustralya’nın iki Osmanlı askeriyle savaştık demek zorlarına gittiği için bu askerlerimizin Hindistan asıllı olduğunu söylüyorlar. Oysa Hindistan’da ne Kara hisar, ne de Karadeniz diye bölgeler bulunduğu belirtilmekte.

Bu olayın anlatıldığı internette bulabilceğiniz kaynaklardan biri de TGRT Haberin belgeselinde anlatılmaktadır. Fakat burada da bilgiler söylenti şeklindedir.

Belgeselde olayın bir rivayete göre Avustralya’ya savaş açan iki Türk askerinin Avustralya’nın kolonizasyonu sonrasında Abdulahmid’in gönderdiği casuslar olduğu anlatılmakta.

Not: Avustralya’ya savaş açan 2 Müslüman asker, 2 Türk/Osmanlı Askeri hikayesi
Bu olay neredeyse 100 yıldır esrarını korumaktadır. Aktarılan bilgiler kesin ve net değildir. Söylentiler üzerine anlatılan bu hikayeyi sizler için derledik.

Bu hadisenin anlatıldığı kısa belgeseli videodan izleyebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER