Hayret Türkiye

Aspirinin Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Ağrı kesici olarak vücut genelinde meydana gelen ağrıları dindirmede kullanılabilir.

Aspirinin Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?
09 Ocak 2018 - 5:51 'de eklendi ve 440 kez görüntülendi.


Aspirinin Diğer Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Ağrı kesici olarak vücut genelinde meydana gelen ağrıları dindirmede kullanılabilir. Ateş düşürücü özelliği ile ateşli hastalıklar için birebirdir. Kanı seyreltici etkileri ile özellikle adet gecikmesi yaşayan kadınlar üzerinde etkilidir.

Kalp krizi riskini en aza indirir. Romatizmaya bağlı ağrılar üzerindeki etkileri ile bilinir. Sızlayan dişlerin acısını dindirmede kullanılabilir. Siyatik ağrılarına iyi gelir.
Kanın pıhtılaşmasına engel olur.

Regl dönemi sancılarını azaltır. Boğazlarda çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelen ağrıları dindirir. Migrenin tedavisinde olağan ilaç terapisine destek olarak kullanılabilir.

Prematüre doğumlara ya da bebeklerde doğarken ölüm gibi sonuçlara yol açan preeklampsi rahatsızlığına karşı önlem olarak tercih edilebilir. Yüksek tansiyona iyi gelir.
Kalo ve damar hastalıklarını tedavi konusunda iyi bir destekçidir.

Felci önler. Kolon kanserinde hem tedavi edici hem de koruyucudur. Meme kanserini önler. Meme bölgesinde var olan tümörleri temizler. Beyin kanamasına engel olur.Diyabet nedeniyle meydana gelen damar tıkanıklığını giderir. Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına iyi gelir. Kadınların yumurtalıklarındaki kan dolaşımını arttırır ve bu sayede daha kolay hamile kalabilmelerine yardımcı olur.

Cilt yüzeyindeki kaşıntılı bölgelere sürüldüğünde söz konusu bölgelerdeki kaşıntıyı alır.
Uçukları giderir. Uçuklu bölgedeki iltihabı iyileştirir. Ciltte çıkan siğilleri tamamen yok eder. Güneş yanıklarında pratik bir tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir.

Güneş nedeniyle meydana gelen ve deri yüzeyinde kötü bir görünüme neden olan su kabarcıklarını giderir. Vücutta oluşan nasırları temizler.

Peki Aspirinin  Muhtemel Zararları Nelerdir?

Koroner atardamar hastalığınız varsa ya da koroner atardamar bypass ameliyatı geçirdiyseniz, aspirin daha sonraki bir kalp krizi riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir Ama kan basıncınız yüksekse, ailenizde felç olayları, kanama bozukluğu, ülser ya da karaciğer ya da böbrek fonksiyonu yetmezliği varsa veya varfarin (Coumadin) alıyorsanız, aspirinden kaçının.

Her durumda, aspirini düzenli olarak almaya başlamadan önce doktorunuzla görüşün. (Aspirinin kimyasal adı asetilsalisilik asittir; asetaminofen gibi aspirin yerine kullanılabilen ilaçlardan farklı olduğunu unutmayın.

Aspirinin pıhtılaşma üzerinde bir etkisi vardır; asetaminofenin ise yoktur. Pıhtılaşma problemi olan hastaların alması da sakıncalıdır. Bunları bilmeden hergün aldığınızda ortaya sakıncalı durumlar çıkabilir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER