Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Aspirinin faydaları nelerdir, kimler nasıl kullanmalı?

Devamını Oku…
06 Kasım 2017 - 1:28 'de eklendi ve 1088 kez görüntülendi.


Kalp krizlerinin sol kol ağrısı dışında da belirtileri vardır.
Yoğun ense ağrısı, kusma ve yoğun terleme gibi. Bu belirtiler daha seyrek olsada dikkat edilmesi gereken belirtilerdendir.

Bir araştırmaya göre uyku halindeyken kalp krizi geçirenlerin yaklaşık yüzde 60’ı uyanmamakta veya yoğun bir göğüs ayrısı ile uyanmaktaymış.

Böyle bir durum başınıza gelirse, hemen yanı başınızda bulunan iki aspirini yutun ve bir yudum su için. Yakınınızda bulunan birine “Kalp Krizi” diye bağırın ve 2 aspirin aldığınızı söyleyin. Mutfaktan veya holden bir sandalye alın ve giriş kapısına yakın bir yerde yardımın gelmesini bekleyin.

Ve Sakın yere uzanmayın. Eğer bu mesajın 10 kişiye ulaştırabilirseniz belki 1 kişinin hayatını kurtarmış olabilirsiniz.

Dikkat! Aspirin veya penisilin alerjisi olanlar asla kullanmamalıdır!

Aspirinin Faydaları!Ağrı kesicidir. Özellikle baş ve diş ağrılarında etkilidir.
Siyatik ağrılarınına karşı etkilidir. Kanı sulandırır ve inceltir. Pıhtı oluşumunu engeller. Regl söktürücüdür ve ağrıları azaltır. Boğaz ağrılarının geçmesinde yardımcı olur. Migrene faydalıdır.
Ateş düşürücüdür, grip ve soğuk algınlığındaki ateşe karşı kullanılır.
Romatizma ve lumbagodada enflamasyonunu azaltır. Kalbe ve tansiyona iyi gelir. Kalp krizi ve felcin önlenmesinde etkilidir. Bazı kanser türlerinin gelişimini engeller. Kaşıntıyı azaltır. Siğilleri azaltır. Nasırın tedavisinde kullanılabilir.

Aspirini Bu Kişiler Kullanmamalı!

Alerjisi olanlar kesinlikle kullanmamalı. Aspirin kullanırken herhangi bir yerinizi kesmemeye azami dikkat etmelisiniz. Kanı sulandırdığı için kanama olmasını durumunda tehlike arz eder.

Uzmanlar aspirinin kalp krizi riskini azaltırken kanama riskini arttırdığını belirtiyorlar Kalp damar hastalıkları için yüksek risk taşımayanlar aspirin kullanımında çok dikkatli olmaları tavsiye ediliyor.

Salisalatlar ve non-stereoidal antienflamatuar ilaçlara karşı hassasiyeti olanlar kullanmamaldıır. Kanama eğiliminin artacağı tahmin edilen patolojik bir halde bulunanlar kullanmamalıdır. Emziren anneler ve gebeliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır. Glukoz-6 fosfat dehidrogenaz eksikliği olanlar,
Gastrointestinal kanalda kronik ve aktif ülseri olanlar kullanmamalıdır. Kedilere verilmemelidir. Bu durumlarda kullanılması tehlikeli olabilir.

Astım, nazal polip ve nazal alerjisi olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Doktor kontrolü olmadan kullanmamalıdırlar. Cerrahi müdahale geçirecek kişiler doktoruna danışmadan kullanmamalıdır. Hamileler de doktor kontrolünde olmadan kullanmamalıdır. Çocukların kullanmaması tavsiye ediliyor. Çocuklara dikkat etmeli.

Bu makale çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Teşhis ve tedavi için kullanmayın.
Uzman doktorunuza danışmadan tedavi olmaya çalışmayın.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER