Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Arkadaşı Temel’e sorar “Ula Temel, sen trafik ışıklarinun anlamlarinu piley misun?”

Devamını Oku…
24 Şubat 2018 - 4:46 'de eklendi ve 1045 kez görüntülendi.


Arkadaşı Temel’e sorar “Ula Temel, sen trafik ışıklarinun anlamlarinu piley misun?” “Pileyrum da!” “O zaman söyle pakayum” “Yeşul geç, sarı dikkatlu geç, kırmızı; çok dikkatlu geç…”

Trafik kurallarının bir kitapta yazanı var, birde trafiğin akışı içinde beliren kualları var, teorikten pratiğe bir de bu kurallara göz atalım;

– Trafik lambalarının anlamı: Yeşil; geç, Sarı: kornaya basarak geç, Kırmızı: Kırmızıya yakalanmazsın gazı kökleyip geç. -Şerit kullanım hakkı, kullanılan aracın beygir gücünün büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir.

-Sabaha kadar sinyal verseniz sağ ya da sol şeride geçemezsiniz. Camdan kolu çıkartarak yol istemek, on sinyal verme gücüne sahiptir. -Hiçbir durumda trafiğe takılmanızı gerektirmez, bulduğunuz her boşluğa girin. Hatta yirmi metre ilerlemek için gerekirse benzin istasyonunun bir ucundan girip diğer ucundan çıkın.

-Dar sokak, cadde, kavşak gibi birkaç araç tarafından trafiğin sıkıştığı noktalarda; aracının ‘burnunu ilk önce çıkaran’ daima geçer. -Geçiş üstünlüğünün uygulanamadığı daha krizli durumlarında, şoförler birbirlerinin yüzüne bakarlar; ‘kararlı bakan’ geçer!

-Dörtlü flaşörü yakan istediği zaman istediği yerde durabilir. -Altıncı hissine güvenen sürücülerin dikiz aynası kullanmasına gerek yoktur. -Sürücü zaten altıncı hisse sahip olmalı, sinyal gereksiz olduğundan diğer araçların ne yapacağını kestirebilmelidir.-“U dönüşü yasak” levhası sadece yakınlarda trafik polisi varsa geçerlidir. -Kontrolsüz kavşaklarda yol hakkı kavşağa kontrolsüz girendedir. -Karşı şeritte kaza olmuşsa yavaşlanır ve izlenir.

-Selektör, şofrün eli ayağıdır. Bazen bir teşekkür, bazen bir uyarı bazen de bir küfür! Selektör dili; Tek selektör; Buyur geç, Çift selektör; Dalgınsın galiba, Uzun süreli selektör; Naaapıyon lan dingil.

-Korna ise şoförün gözü kulağı, dilidir. Kısa korna: Bazen teşekkür, bazen selamlaşma. Orta uzunlukta korna, yerine göre “uyumasana”, “naaapıyosun kardeşim”, “biraz dikkat etsene” benzeri orta derecede uyarı. Uzun korna; korna uzunluğuna göre uzun küfür içeriği.

-Şehirler arası yolda araçlar birbirini geçmeden ardı ardına düzgünce sabit hızla ilerliyorsa ilerde radar vardır. -Karşı yönden gelen araç gündüz vakti selektör yaparak eçiyorsa bu “İlerde radar ve çevirme var” demektir.

-Kamyonla şaka olmaz. Hele ki hafriyat kamyonları tüm yolların efendisidir! Görüldüğünde yol verilir.
-Konvoylan bölünmez araya girilmez, sollanmaz. Hacı uğurlama, asker uğurlama, düğün alayı, sünnet alayı, seçim parti konvoylarına asla müdahale edilemez.

-Park etmek yasaktır levhası dikkate alınmaz. Dikkate alınmak için aracın tek sileceği havaya kaldırılır, yada daha etkilisi yandan uzunlamasına çizilir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER