Hayret Türkiye

Devamını Oku…

böyle dolandırıcılık görülmemiş şey.

Devamını Oku…
11 Kasım 2017 - 20:08 'de eklendi ve 759 kez görüntülendi.


Adamın başına gelen inanılmaz dolandırıcılık. Hem malından oluyor hemde neredeyse suçlu duruma düşüyor. Devlet dairesinde memur olarak çalışan adam yılların birikimi ile güzel bir araba sahibi olmuş.

Ev daha önemli arabayı satalım üzerine kredi çeker bir ev sahibi oluruz diye karar alırlar.internete memurdan satılık olarak ilan verir.

Bir çok görüşme olur ve sonunda ciddi bir alıcı çıkar.Buluşurlar,aracı expertiz yaptırılar, vurtut üç aşağı beş yukarı derken 68 bin tl ye anlaşırlar. Alıcı paranı hesabına havale yapayım,sonra noterden satışa gidelim der.

Adam hesap numarasını verir, alıcı adamın yanından biraz uzaklaşıp havaleyi yapmak için telefon görüşmesi yapar. Telefon görüşmesi bitince adama döner ve der ki;

“Ya kusura bakmayın ,bu gün ödemem vardı, onu unutmuşum hesapta yeterli para yokmuş ben hesabınıza 60 bin tl gönderdim.Yarın saat 14.00 te noterde buluşuruz, satışı kardeşim alacak kalan bakiyeyi nakit öder satışı alırız, kardeşim sizinle irtibata geçer”der.Adam hemen hesabını kontrol eder bakar para yatmış rahatlar.

Tamam deyip ayrılırlar.Ertesi gün aranır, noterde buluşulur, kalan 8 bin tl’yi alıp arabanın satışını verir ve hayrlaşıp ayrılırlar.Aradan bir ay geçer, eve bir tebligat gelir.

Akşam eve gelen adam tebligatı okuyunca gözlerine inanamaz.Ertesi gün sabah işten izin alıp hemen karakola, oradan da savcılığa, savcılıktan da kendisini dava eden avukata gider.Hakkında dolandırıcılıktan dava açılmıştır, hemde nitelikli dolandırıcılıktan.

Davacı iddanamede arabasına müşteri olunduğu hesabına parasının yatırıldığı ancak aracın satışını verip teslim etmediği ve madur edildiği dolandırıldığı yazmaktadır.

Adam tekrar savcıya gider durumu anlatır. Savcı bakar, durumu inceler.”Sana para gönderen adam ile arabayı sattığın adam farklı kişiler” der. Yapılan araştırmada iki şahış arasında hiç bir bağ bulunamaz.

Savcı adamın düştüğü durumu anlar”bak kardeşim sen şu anda arabanın parasını banka havalesiyle almış ve arabayı başka birine satmış gözüküyorsun, bu iki şahıs arasında senin anlattığın gibi hiç bir bağlantı yok, Karşı tarafın avukatı ile anlaş payı iade et, yalvar yakar davadan vazgeçsinler yoksa nitelikli dolandırıcılıktan kesin mahkum olursun ne memuriyeti ne de itibarın kalır”der.

Zavallı adam parayı iade eder vakaler masraf derken üstüne 5 bin TL daha verir ve kurtulur. Şimdi hata nerede? Para hesabına geldiği için rahat olan adan ertesi gün noterde parayı gönderen ve kardeşim diye gönderdiği satışı alan adamların soy adı tutuyor mu diye bakmadı.

2. ve asıl önemli olan da satış işlemi gerçekleşirken son imzada noter sorar “paranı aldın mı?” diye.İşte incelik burada. Noter satış sözleşmesine şu kadarını falan şahıstan havale ile şu kadarını nakit olarak aldım yazdırsa idi, bunların hiç biri başına gelmezdi.

Lütfen gerçek yaşanmış bu olayı paylaşalım ve sevdiklerimizi uyaralım…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER