Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Hazreti Davud aleyhisselâm zamanında meydana gelen bu olay, annelerin şefkatinin öyle güçlü bir şey olduğunu gözler önüne seriyor.

Devamını Oku…
16 Mart 2018 - 1:46 'de eklendi ve 3761 kez görüntülendi.


Anne Şefkati: Hazreti Davud aleyhisselâm zamanında meydana gelen bu olay, annelerin şefkatinin öyle güçlü bir şey olduğunu gözler önüne seriyor.

İslâm’da anneliğin yeri, değeri ve şerefi çok yüksektir. Ebeveyne itaatsizlik şirkten sonra en büyük günah sayılmış, bunun kapsamı sadece “Allah’a isyanda kula itaat yoktur” prensibi ile sınırlandırılmıştır (Buhârî, Ahkâm, 4; Müslim, İmâre, 39).

Annelerin çocuklarına karşı olan, şefkatinin ne derece büyük olduğunu göstermek üzere, Hz. Peygamber, Hz. Süleyman devrinde cereyan eden bir olayı şöyle anlatmıştır: İki kadının birer oğlu vardı. Birisini kurt alıp götürdü.

Bunun üzerine her iki kadın birbirine “seninkini götürdü” dedi; sonuçta, her ikisi meselenin çözümü için Hz. Dâvud’a başvurdular.

Hz. Dâvud, büyük kadının lehine hüküm verince, küçük kadın memnun olmadı ve ihtilaflı meseleyi bir kere de Hz. Dâvud’un oğlu Hz. Süleyman’a arz etmek için huzura çıktılar.

Hz. Süleyman: “Bana bir bıçak getirin ki çocuğu ikiye bölüp aralarında taksim edeyim”, deyince, küçük kadın dehşete kapılıp, “aman yapma,

Allah sana merhamet etsin, çocuk onundur” dedi. Bunun üzerine Hz. Süleyman sağ kalan çocuğu küçük kadına verdi (Buhârî, Sahih, IV, 136, 137).

Böylece Süleyman aleyhisselâm, çocuğun asıl anasının kim olduğunu anladı ve çocuğu gerçek annesine teslim etti. Annenin yavrusuna olan şefkati, evladının ölmesindense başka birinin yanında yaşamasına razı olmuştu. Annelerimize değer verelim, Onları incitmeyelim.

Bizleri canları pahasına önemseyen annelerimizin şefkatinin gücünü anlayalım. Unutmayalım Cennet Annelerimizin ayağı altındadır.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Bu yazıyı beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşarak onlarında bu yazıyı okumalarını sağlayabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER