Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Anne – baba ne öğretir, çocuklar ne öğrenir?

Devamını Oku…
03 Şubat 2018 - 6:30 'de eklendi ve 345 kez görüntülendi.


Anne – baba ne öğretir, çocuklar ne öğrenir? Aile içinde yaşanan olaylarda anne baba çocuklara nasıl tepki gösterirlerse, bunun yansımaları mutlaka çocuklarda görülür.

Aslında bir şeyler öğretmeye çalışırken, bir şeyleri yoluna koymaya uğraşırken izlenilen yöntem, gösterilen tepki bir şekilde çocukların karakter gelişimi ve sosyal davranış çizgilerinin izlediği yol haline gelir.

Ebeveynler çocuklarla ilgili olarak izledikleri kendi yol ve yöntemlerin çocuklarda ortaya çıkardığı sonuçları çok iyi tespit etmelidirler. 5. sınıfa giden bir çocuk okula giderken aceleyle evden çıkar, beden kıyafet çantasını kapıda unutmuştur.

Sonra bunu fark eden anne hemen giyinip evden çıkıp çantayı da alarak okula çocuğuna götürür. Aslında annenin amacı halistir; çocuğum rencide olmasın öğretmen ve arkadaşlarına karşı ve de dersinden kalmasın.

Çocuk ertesi günlerde başka derslerle ilgili başka şeyleri de elbette unutacaktır. Neden?Çünkü anne evladının sorumluluk alıp, hatasının bedelini beden dersine katılamayarak ya da öğretmeninden azar işitip okul kıyafetiyle katılarak ödemesine izin vermedi.

Hal böyle devam ederse tekrar eden bu davranışlarda anne suçlu duruma bile düşecektir. “görmedin mi ödevim masanın üzerinde kalmış, ne olurdu getirsen senin yüzünden öğretmenden azar işittim” gibi suçlamalara da maruz kalacaktır. Netice de iyi yada kötü yaptığının kendi sorumluluğunda olduğunu çocuk, bedelini ödeyerek ve mükafatını alarak öğrenmeli.İki kardeş yakın yaşlarda ve evin içinde koşuşturarak oynuyorlar. O sırada salondaki sehpaya çarpıyorlar ve üzerindeki vazoyu kırıyorlar. Mutfaktan koşup gelen anne kızarak kim kırdı bunu diye sorunca çocuklar birbirini suçluyor.

Anne akşam babanıza verirsiniz hesabını diye içlerine bir korku daha salıyor. Bu arada bir suçlu lazım ya, çocukların sen çarptın sehpaya, sen beni itmeseydin çarpmazdım, sen kırdın, senin yüzünden oldu tartışmaları da devam ediyor.

Akşam baba gelince şikayet yapılıyor ve aynı şekilde baba bağırarak kim yaptı bunu diye sorup bir suçlu arıyor. Bu sefer de çocuklar birbirlerinin üzerine atınca; birbirinizi suçlamaktan vazgeçin diyerek kızıyor.

Burada aslında suçlama yapan suçlu arayan anne ve babadır. Netice çocuklar suçlu aramayı öğreniyor ve aralarına düşmanlık giriyor. Anne ve babalar çocuklarını yönetip düzeltmeye çalışmadan önce, kendilerini yönetip düzeltmeleri gerekmektedir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER