Hayret Türkiye

Aman Dikkat! Eğer Bu Şartlara Uymazsanız Aylığınız Kesilebilir!

Devamını Oku…

Aman Dikkat! Eğer Bu Şartlara Uymazsanız Aylığınız Kesilebilir!
27 Aralık 2017 - 3:02 'de eklendi ve 837 kez görüntülendi.


Aman dikkat! Bu şartlara uymazsanız aylığınız kesilebilir! Bunları yapıyorsanız maaşınız kesilebilir.

Malullük maaşı alanlar aldıkları maaşın kesilmemesi için  bazı konulara dikkat etmeleri gerekmekte. Yoksa geriye dönük, boyunuzu aşan borç çıkabilir.

Malullük maaşı, sosyal güvenlik sistemimizin verdiği önemli haklardan biridir. Eğer iş  gücünüzün %60’ını yitirmişseniz ya da iş kazası/meslek rahatsızlığı sebebiyle  meslekte çalışma gücünüzün % 60’ını yitirmişseniz ve bu hali SGK tarafından yetkilendirilen doktorlardan edineceğiniz raporla ispatlarsanız malul sayılıyorsunuz.

Malullük maaşına bağlanabilmesi  için sağlık rapor alıp malul sayılmak tek başına geçerli değil. Ayrıca başka şartlar da bulunuyor. Bu şartlar şöyle;
1.Minimum  10 seneden  bu yana sigortalı olup, toplam  1800 gün prim ödenmiş olmalı
2.Başka bir kişinin sürekli bakımına ihtiyaç duyacak kadar malul olan kişiler için sigortalılık süresi istenmeksizin 1800 gün prim bitirmiş olmalı

3.Malullük istihdam edildikten  sonra ortaya çıkmalı, 4. SGK’dan yazılı istekte olmalı,
5. Eski tabirle Bağ-Kurlular için prim borcu bulunmamalı Bu koşulların tamamı yapılması durumunda malullük maaşı alınabiliyor.

Alınan  malullük maaşı bazı hallerde SGK tarafından kesilebiliyor. Gerçekten SGK malullük maaşı alan birisi her zaman kontrol muayenesinden geçirebilir. Şayet edilen kontrol muayenesinde malul sayılma halinin ortadan kalktığı anlaşılırsa maaş kesiliyor.Aynı zamanda  malullük maaşı alan birinin işe  başlaması durumunda da maaş  kesilir. Bundan dolayı bağlanan malullük maaşının miktarı ile çalışma durumunda alınacak maaş  kıyaslanmalı ve ona göre karar verilmeli.

Bununla birlikte kesinlikle  kayıt dışı çalışarak malullük maaşı almayı sürdürmeyin. Yoksa bu hal  kanıtlanırsa geçmişe yönelik aldığınız maaşlar faizi ile sizden alınır ve kendinizi ağır bir borç yüküyle karşı karşıya bulabilirsiniz.

Lütfen ihtiyacı olanlar olabilir o yüzden bir kez paylaşalım.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip etmeyin unutmayın… Okuduğunuz için Teşekkür ederiz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER