Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Aman dikkat! Bu tavuklar ağır bir şekilde sizi zehirleyebilir.

Devamını Oku…
06 Şubat 2018 - 16:56 'de eklendi ve 298 kez görüntülendi.


Aman dikkat! Bu tavuklar ağır bir şekilde sizi zehirleyebilir. Bazı yiyeceklerin dikkat edilmezse ölümle sonuçlanabileceği gerçeğini aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Bunun için oldukça dikkatli olmak gerektiğini de.

Peki, tavuk tüketimi konusunda nelere dikkat edilmeli? Satın alınmasından son tüketime kadar tavuk etinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar;

En başta öncelikli olarak güvenilir olan yerlerden tavuk almaya özen göstermeniz. Tavuk satın alırken ürünün markalı ve ambalajlı olmasına dikkat edilmelidir.

Ne yazık ki hâlâ firmalar istismara kolay olan koli halinde tavuk üretip bunları yemek fabrikalarına, iş yerlerine, cemiyetlere bayiler aracılığıyla satmakta pazarlarda da açık şekilde ambalajsız tavuk satılabilmektedir.

bu tavuklara dikkat 1

Ürünün son tüketim tarihi mutlaka incelenmelidir. Yaklaşık 10 gün olan tarihlemede son kullanma tarihine 3 yada daha az kalmış ürünleri almayın.Ürünün soğuk zincirinin bozulmadığına ve saklama koşullarının uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Soğuk olmadığı hissedilirse alınmamalıdır.

Bunun için marketlerdeki soğutucuların sıcaklık göstergeleri kontrol edilebilir. Tavuğun tazeliğini ve soğukluğunu koruması için ürünün alışverişte en sona bırakılması uygun olur. Böylelikle alışveriş süresi boyunca sepette bekleyen piliç eti soğukluğunu kaybetmez.

Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların artması ile birlikte soğuk zincir kırılması fazla olduğundan tavuk eti ürünleri en son alınıp mümkünse termos çantalarla hızlı bir şekilde evimizdeki buzdolabına ulaştırmalıyız.

Alışveriş sonrası eve gelindiğinde piliç etini oda sıcaklığında bekletmeden buzdolabına kaldırılmalıdır.Alınan tavuk eve geldiğinde dolaba yada dondurucuya koymadan önce dikkat edilmesi gereken kokusu ve rengidir.

bu tavuklara dikkat 2

Renginin normal, diri görünümlü olması, kendine has kokusunun haricinde şüpheye düşürecek bir koku bulunmaması ve göğsüne bastırdığınızda esnek olup eski şeklini alması, sulu ve gevşek bir görüntüye sahip olmamasına dikkat etmek gerekir.

Paketi ilk aldığınızda ambalajı komple kaldırmadan önce, üzerinde açacağınız küçük bir delik, istenmeyen bir koku varsa kokunun daha kolay bir şekilde algılamanızı sağlayacaktır.

Bu kontrol şekliyle taze tavuğun sahip olması gereken yalın, sade kokuyu alabilirsiniz. Taze tavuğun rengi de hafif sarı renkte olmalı. Deri altı suyu yoğun, yapışkanımsı veya mat görünümlü ve farklı koku olan tavuklar kesinlikle tüketilmemeli.

Tavuk eti de, gıda zehirlenmesi açısından potansiyel riskli gıdalardan biri olduğu için, oda sıcaklığında bırakılmamalı, şoklu donmuş tavuk eti derin dondurucuda saklanmalı, taze olarak alınan tavuk eti ise en fazla +4 derece buzdolabında saklanmalıdır.

Tavuk etinde her ne kadar SKT tarihi verilmiş olsa da ürünün markete ulaşması, tüketicinin bu ürünü alıp eve ulaşana kadar geçen süreçlerde soğuk zincirin kırılmasından dolayı son tüketim tarihine kadar beklemeden tüketilmesinde yarar vardır.

Bu şekilde tavuk ürünlerini risk taşımadan güvenle tüketebiliriz.” Satın alınan piliç dondurulmuş ise ve hemen pişirilmeyecekse ambalajıyla birlikte derin dondurucuda (-18°C’) 6 ay süreyle muhafaza edilebilir. Satın alınan ürün buzdolabında (0-4°C) son kullanma tarihine kadar saklanabilsede son üç güne bırakmayın.

Dondurulmuş tavuklar çözdürülürken soğuk su ya da en fazla +4 derece buzdolabında çözülmeli. Oda koşullarında ya da mikrodalgada çözündürmek tavuğun biyolojik yapısını bozabilir.

Ayrıca oda sıcaklığında çözündürmede mikroorganizma üremesi başlayıp gıda zehirlenmesine yol açabilir. Ayrıca çözdürülmüş piliç kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır.

En önemli tavuk etinden zehirlenme sebeplerinden biri de; pişirildiği gün tüketilmeyen tavuklardır. Tavuğun çabuk bozulan yapısından dolayı ‘ocaktan direk sofraya’ prensibi bozulmamalı.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER