Hayret Türkiye

Çay Demlerken Kendinizi Zehirlemeyin!

KANSERE YOL AÇABİLİYOR! Doğru Çay Nasıl Demlenir Biliyor musunuz?

Çay Demlerken Kendinizi Zehirlemeyin!
13 Ocak 2018 - 8:45 'de eklendi ve 2837 kez görüntülendi.


Aşırı ısıyla demlenen  çayın içmeniz durumunda kansere dahi yol açabilen ciddi zararlara sebep olduğunu söyleyen uzmanlar, çay demleme sırasında dikkat etmemiz gereken hususlara  karşı uyarıyor.

Yüksek ısı ile demlenen çayın ciddi sağlık problemlerine sebep olduğunu belirtti. Hatalı çay demleme nedeniyle bu bileşiklerin aktif olabileceğini söyleyen uzmanlar, uzunca bir  süre bu bileşiklere maruz kalan insanlarda kanser oluşturabilecek  derece ciddi hastalıklar yaşanabilir.

DÜ Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün “Taze ve doğru koşullarda demlenmiş çayın tadının güzel ve belirgin olduğunu fakat bayatlamış çaylarda aktifleşen teinlerden dolayı bu çayların ağızda acı bir tat bıraktığını vurguladı. Bu yüzden acı ve bayat çayları sakın içmeyin.

Bu çaylarda tanenler aktif hale gelmiştir. Alt çaydanlıkta su kaynar haldeyken kesinlikle üzerindeki  demlikte kuru çayı bekletmeyin. Zira alt demlikte su kaynarken üst demlikte bulunan kuru çayın içindeki tanenlerin çözünme hızı daha da yükseliyor, ayrıca bu çayın bayatlama süresini de azaltıyor.

Çay demleme yöntemi: Su kaynadıktan sonra ateşin üzerinden alın, 1 -2 dakika kadar kaynadıktan sonra ve aşırı sıcaklığın azalmasını bekleyin. Daha sonra üst demliğe kuru çayı ekleyip tek yönden kaynamış suyu ekleyin. Çayı demlerken kuru çay yüzeye çıkıp üstte çıkmıyorsa, suyu dökme sırasında yanlışlık yapıyorsunuz demektir.

Çayın üste çıkarak   ve ortalama 15 dakikanın ardından kendiliğinden çöken üst kısmın köpüklü ve sarı bir renk  alması gerekiyor. Buna benzer  bir görünüm oluştuğunda çayınız hazır demektir.Suyu kaynatın üst demliğe ekleyin. Suyun ocakta  kaynamasına dikkat edin. Üst demliğe kaynamış suyu ekledikten 1 dakika sonra çayı suyun üzerine ilave ediyoruz. Demliğin kapağını kapatıp yaklaşık 20 dakika  demlenmesini bekliyoruz.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Lütfen 1 kez paylaşın… Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER