Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Âlime sormuşlar insanı nasıl tarif edersin diye, tek kelimeyle cevap vermiş “Daha”

Devamını Oku…
17 Mart 2018 - 18:11 'de eklendi ve 469 kez görüntülendi.


Daha Huzurlu Bir Hayat İçin: Âlime sormuşlar insanı nasıl tarif edersin diye, tek kelimeyle cevap vermiş “Daha”

Şöyle bakınca bir anlam ifade etmezmiş gibi gelse de, aslında ne kadar doğru bir söz olduğu biraz düşününce anlaşılıyor. Bütün hayatımızdaki beklentilerimiz bu kelimenin ardından gelen azlık ve çokluk kelimeleriyle ifade edilmektedir;

Daha rahat yaşamak, daha sağlıklı olmak, daha başarılı olmak, daha çok kazanmak, daha az stres, daha çoklar, daha azlar.

Ardı arkası kesilmeyen dahalar. Nihayet huzur, en çok aradığımız ve en çokta kaybettiğimiz şey. Ne fedakarlıklar yapar nelerden vazgeçeriz uğruna.

Hatta huzur için huzurumuzdan vaz geçtiğimizin bile farkında olmayız. Didinir dururuz, zamanın değişen huzur kıstaslarını yakalamak için,

Biraz daha çalışalım evde para derdi olmasın, yokluk çekilmesin, neticesinde huzurumuz kaçmasın diye. Sırf bu yüzden çalışmaz mı anneler.

Minicik yavrularını ya bakıcılara yada çocuk yuvalarına teslim etmezler mi, o huzurumuz kaçmasın diye elde edilmeye çalışılan paranın karşılığında?

Sırf bu yüzden huzur peşinde koşarken yaşanan huzursuzluklar; Bütün gün çalışıp yorulan kadın,çalıştığı ortamdaki stres yetmezmiş gibi, işten çıkıp eve gelir, olmazsa olmaz bir sürü işle uğraşmak zorunda kalır.

Yemek, bulaşık temizlik, çamaşır ütü işleriyle meşgul olup çoğu zaman çocuklarını başından savmak zorunda kalan annelerin tahammülsüz tavırlarına maruz kalarak, biraz büyüdükleri andan itibaren hadi hadiler ile bir yerlere yetişmek zorunda olan acele ile büyütülen büyüyen çocuklar.

Bir de babalar eve geldiklerinde, yorgun argın, annelerinden babalarına karşı hiç duymadıkları sözleri duyarlar;

“Bana hiç yardımcı olmuyorsun, bende akşama kadar çalışıp yoruluyorum, birde akşam bir sürü işle uğraşmak zorunda kalıyorum, bende para kazanıyorum” ve ayaklarını uzatıp dinlenmek hayallerini bir kenara bırakıp ev işlerini bir ucundan yapmak zorunda kalırlar.

Neden?, Huzurumuz bozulmasın zorluk çekmiyelim diye fedakarlık yapan annenin haklı olarak yardıma ihtiyacı var. Ama huzurumuzu bu fedakarlıklar sağlamaya ve korumaya yetiyor mu?

Lüzumsuz sebeplerden, yetişilemeyen ev işlerinden ve gecikmelerden dolayı tartışmalar yaşanmıyor mu, eksiklik hissedilmiyor mu?

Sırf bu dahalar yüzünden daha iyi bir anne, daha iyi bir baba olamama gerçeğine üzülmüyor muyuz? Tüm bu dahalar huzur için mi yoksa doyumsuzluktan mı? Huzuru yanlış yerde yanlış şeylerde aramakta mı?Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER