Hayret Türkiye

Akıllı Telefon Kullanan Çocukları Neden ve Nasıl Vazgeçireceğiz?

Devamını Oku…

Akıllı Telefon Kullanan Çocukları Neden ve Nasıl Vazgeçireceğiz?
30 Ocak 2018 - 18:58 'de eklendi ve 420 kez görüntülendi.


Akıllı telefon, tablet, bilgisayar bağımlısı çocuklarımızı neden vazgeçirmeliyiz, nasıl vazgeçireceğiz? Günümüz dünyasının artık neredeyse vazgeçilmezi olan internet, sosyal
meyda ve bunların kullanım araçları beraberinde özellikle yeni yetişen nesiller üzerinde korkunç olumsuz etkiler meydana getirmektedir.

Bunun en önemli nedeni sınırsız ve engelsiz kullanımın sonucu olan bağımlılıktır. Apple’in kurucusu İphon, İpat, İpot mucidi Steve Jobs, Dünya yazılım devi Microsoft’un sahibi Bill Gates kendi teknolojik ürünlerini ve oyunlarını kendi çocuklarından uzak tutmuşlar yada sınırlı şekilde oynamalarına izin vermişlerdir. Bill Gates 14 yaşına gelinceye kadar kendi kızına telefon almamıştır.

Yapılan araştırmalarda sık sosyal medya kullanan çocukların, kullanmayan çocuklara göre depresyona yakalanma riski neredeyse % 30 daha fazla. Akıllı telefon, tablet gibi araçları kullanan çocukların okuldaki konsantrasyonu geriliyor ve dikkat dağınıklığı artıyor, öğrenme güçlükleri ortaya çıkıyor.

Maalesef ki ülkemizdeki çocuklarda telefon bilgisayar ve oyun bağımlısı oluyorlar, Çok geç olmadan mutlaka tedbir alınması gerekiyor. Nasıl mı?

Öncelikle örnek olmak gerekiyor. Çocuklar kadar, yetişkinler için de oyunlar, tv, sosyal medyada uzun süre vakit geçirmek zararlı. Bunları yaparken onları vazgeçirmek, tavsiye ve uyarıların dinlenmesini beklemek, pek mümkün değil.

Aile içerisinde bu konuda ortak ve uygulanan bir strateji geliştirilmeli, baban yokken oyna, o varken oynama gibi tek taraflı caydırıcılıklar maalesef, aile içi huzursuzluk ve düşmanlık sebebi. Özellikle arkadaş ve misafir ortamında “aman biraz rahat edelim” diyerek koyduğunuz kuralları uygulamazsanız hiç şansınız yok.

Tamamen yasaklamak yerine kendiniz içinde sınırlama koymanız gerekir. Tv yada bilgisayar başında çocuğu odasına yollamak ders çalışmasını dikte etmek asla çözüm değil. O sınırlamaları kendiniz içinde uygulamanız gerek.

Aile içinde sohbet ortamı oluşturmak için birlikte yapılabilecek faaliyetleri artırmak gerek, buna komşu arkadaş akrabalarla olan birlikteliklerle de yapabilirsiniz, tabi tv bilgisayar açmamak koşuluyla,

Evde bir gece sinema günü, yapılıp beraber seyredip filmin can alıcı sahneleri konuşulabilir, bir gece kitap yada masal okuması yapılabilir,

Hafta sonları özellikle bir gün akraba dost ziyaret günü ve dışarıda birlikte sportif faaliyetler, piknik, yürüyüşler yapılabilir. Çok sabırlı olunması gerek. Bu alışkanlık bir günde kazanılmadı ve bir günde geçmeyecek.

Hem kendinize hem de çocuğunuza sabır gösterin. Tekrar tekrar yeniden başlamanız gerekebilir. Ama söz konusu olan çocuğun ruh ve beden sağlığıdır. Emek vermeye devam edin.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER