Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Bir ülkenin uzak bir kasabasına başkentten görevliler gönderilmiş. Kasabaya varır varmaz hemen işe koyulmuşlar.

Devamını Oku…
24 Kasım 2017 - 3:20 'de eklendi ve 693 kez görüntülendi.


Bir ülkenin uzak bir kasabasına başkentten görevliler gönderilmiş. Kasabaya varır varmaz hemen işe koyulmuşlar.

İlanatta bulunuyor, etrafa afişler asıyor, insanlara okula öğrenci topladıklarını bu yıl da bu bölgeden talebe alacaklarını bir lütuf şeklinde anlatırken kasabanın ileri gelen zenginlerinden bir adam merak etmiş dayanamamış ve sormuş.

“Burada da okul var,sizin okulun ne özelliği var, burada öğrendiklerinden fazla çocuklarımız ne öğrenecek?”,görevli burası “Akıl okulu” diye söze başlarken adam hemen atlamış “Akıl akıldır, aklın okulu mu olurmuş, insan ya akıllıdır yada değildir,akıl sonradan öğrenilecek bir şey mi,böyle bir şey nerede görülmüş?”diye gülmeye başlamışlar, kasabalılar da ona uyup hepsi gülerek dağılmışlar, görevli adama fırsat vermemişler.

Akşam evinde adam ailesi ve okula gönderdiği çocuklarıyla yemek yerken her zaman kendince onlara nasihatler edermiş. Bir insanın fikri neyse zikri odur. O hesap zengin adam her ne kadar çocuklarını okutsa da paranın ve para kazanmanın hep ön planda olduğunu , başarı güç her şeyin sahip olunan kazanılan parayla doğru orantılı olduğunu söylermiş.

O akşam da gündüz yaşanan olaydan bahis açmış.”Akıl okuluymuş hiç öyle şey mi olur” derken, okula giden oğlu söze karışmış” ama baba , bugün öğretmenimiz dedi ki, bu okul çok değerli, çok önemliymiş, ülkeyi yöneten insanlar hep bu okuldan yetişmiş, orada diğer derslerle beraber aklınızı nasıl doğru şekilde kullanacağınız öğretiliyor, sakın bu fırsatı kaçırmayın, gerekirse ben ailelerinizle konuşurum, her yıl ülkenin farklı yörelerinden buraya talebe alıyorlar ki iyi yetişmiş insanlar her yerde olsun.”

Adam biraz şaşırmış ve düşünmeye başlamış bu akıl okulu mevzusunu. Hiç aklından çıkmıyor her yerde bunu konuşuyormuş. Sonunda dayanamamış akşam evde yarın bu akıl okulunu görmeye gideceğini söylemiş.

Ertesi gün hazırlığını yapıp atına atlamış ve yola koyulmuş.Yol epey uzun sürmüş.Başkent uzaktan örüldüğü sırada yolda bir adama rastlamış, bakmış adam kör, yanına yaklaşıp nereye gittiğini sormuş, şehre gittiğini söyleyen adamın haline acımış “bende şehre gidiyorum, zaten bir kaç saatlik yol kaldı” diyerek attan inmiş, kör adamı bindirmiş.

Kendisi yaya adam atın üzerinde şehrin kapılarına geldiklerin de kör adam ” bir iyilik yaptın,gel beni meydana kadar bırak da tam olsun” demiş ve meydana kadar gelmişler. Tam o sırada kör adam bağırmaya başlamış

“İmdat yardım edin adam atımı çalmaya çalışıyor, yok mu benim gibi garibana yardım edecek kimse”, bu feryatlara ahali toplanmış adamı kıskıvrak yakalamışlar “at benim, ben ona yardım ettim”ne dese de dinletememiş doğruca hakimin karşısına çıkarmışlar.

Hakim ikisini de dinledikten sonra “bana baytar,nalbant ve saraç çağırın hemen ata bakıp gelsinler” demiş.

Az bir zaman sonra çağrılan kişiler hakimin karşısına gelmiş ve hakim tek tek atı onlara sormuş. Baytar “bu at falan yörenin atıdır, bizim buranın atlarından farklıdır”, nalbant “bu at burada nallanmamış falan yörede nallanmış onların nal dövmeleri buradakine benzemez”,saraç ” bu atın koşumları ve eyerindeki deri işçiliği falan yöreye ait burada yapılmamışlar.”

Hepsinin ağzından kendi memleketinin adını duyan adam şaşırmış nası oldu da bildiler diye.Hakim “at senin sen doğru söylüyormuşsun atını alıp gitmekte serbestsin” deyince adam dayanamamış “bunu yapmayı nasıl düşündünüz, bu adamlar benin atımın yöresini nasıl bildiler” diye sormuş.

Hakim” ben dahil bu adamlarda şehrimizdeki akıl okulunda okuduk. Orada aklımızı nasıl doğru şekilde kullanacağımız, doğruyu nerede ve nasıl bulacağımız öğretilir” demiş.

Adam “bende buraya akıl okulunu nasıl bir yer onu görüp sormaya gelmiştim, cevabımı aldım” diyerek heyecanla memleketine dönmüş,olanları ailesine ve etrafına anlatıp çocuklarını akıl okuluna göndermiş.

Nihayetinde şunu anlamış “Akıl herkeste var ancak onu beceri ve kabiliyete göre eğitmek gerekir,önce bilgi ve eğitim, bunlar olursa para zaten kazanılır.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER