Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Vefat eden köy ağasının vasiyeti açılmış. Üç oğluna hitaben yazdığı vasiyette malının yarısı büyük oğluna, dörtte birini ortanca oğluna, beşte birini de küçük oğluna bıraktığı yazıyormuş.

Devamını Oku…
23 Kasım 2017 - 6:56 'de eklendi ve 8660 kez görüntülendi.


Vefat eden köy ağasının vasiyeti açılmış. Üç oğluna hitaben yazdığı vasiyette malının yarısı büyük oğluna, dörtte birini ortanca oğluna, beşte birini de küçük oğluna bıraktığı yazıyormuş.

Ancak rahmetli ağa bir şart eklemiş önce atları paylaşacaksınız, sonra diğer malları, “eğer atları dediğim gibi paylaşamazsanız size hiç bir şer bırakmam” diyormuş vasiyette. Ağanın 19 tane atı varmış oğulları bakmış, düşünmüş taşınmış, oraya sor buraya sor bir türlü işin içinden çıkamamışlar. 19 at ne ikiye bölünüyor, ne dörde, nede beşe.

Bir hal çaresi aramaya başlamışlar. Ağanın çocuklarına köyden biri akıl vermiş “falan yerde bilge bir zât var, herkesin derdine bir çare bulurmuş”. Bunu duyan oğullar tez haber salın hemen gelsin diye emir verip adam göndermişler.

Bilge zâta haber gidince cevap göndermiş “Güveyliğe talip olan gelin tarafını ayağına çağırmaz, gider evinde misafir olur. Hasta olanın ayağına şifahane gelmez, o şifahaneye gider” diye. Büyük oğlan hatalarını anlamış hemen bilge zâtın yanına gitmek için yola koyulmuş.

Oraya varıca hatasından dolayı af dileyerek durumu anlatmış , bu işin içinden çıkamadıklarını söyleyip yardım istemiş. Bige zât yarın öğlen atların yanında buluşalım diyerek misafirini göndermiş. Ertesi gün atıyla rahmetli ağanın çiftliğine doğru yola çıkmış.

Vardığı zaman ağanın oğulları , çalışanlar köylüler toplanmış merakla bekliyor. Bilge zât kendi atının yularını sıyırmış, atların çitinin kapısını açmış ve göndermiş sürünün içine ve başlamış konuşmaya;” bu at size benden hediye olsun, şimdi etti mi 20 at.

Böl ikiye yarısı eder 10 at ayırın bunlar büyük oğlanın” 10 atı ayırmışlar. Devam etmiş “şimdi kaldı 10 at, yirminin dörtte biri eder 5 at ayırın bunlar da ortanca oğlanın” 5 atı da ayırmışlar. Bige zât yine devam etmiş ” kaldı 5 at , yirminin beşte biri eder dört. ne kalmıştı beş at.

Yani küçük oğlanın dört atı ve birde benim düldül, verin benim atımı, siz gayrisini halledin, hadi bana eyvallah diyerek meseleyi halletmiş..Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER