Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Adamın biri gazete okurken gazetede bir haber ilgisini çeker.

Devamını Oku…
13 Ocak 2018 - 7:54 'de eklendi ve 4448 kez görüntülendi.


Adamın biri gazete okurken gazetede bir haber ilgisini çeker. Mutfakta olan hanımına bağırır. “Hanım! hanım gel.” Kadın işini yarım bırakır gelir, karşısındaki koltuğa oturarak sorar.

“Ne oldu?”Adam elinde gazete, okuma gözlüklerinin üzerinden hanımına bakıp, bıyık altından gülerek anlatmaya başlar ” Ben üniversitede öğrenciyken yazları arkeolojik kazılara katıldım.

Binlerce yıllık bir çok mezar açtık, iskelete bakardım eğer çene kemiği düşükse bu kadın iskeleti derdim, benim tahminim bilimsel değildi ama antropologlar gelip incelediğinde hep haklı çıkardım, arkadaşlarım nereden bildin diye sorunca söylemez, gülerdim.”

Kadın kocasının huyunu bildiğinden var bunun altında bir şey diye düşünüp, tepkisiz ve ciddi bir ifade takınıp sorar, “Eee, ne olmuş yani, ne demek istiyorsun?” adam gazetedeki haberi işaret ederek,” Bak gazetede ne yazıyor.

Diyor ki kadınlar günde on beş bin kelime konuşuyorlarmış, erkeklerde yedibin. Gördün mü? Bilim bile sizin ne kadar geveze olduğunuzu kanıtlamış.” Kadın kocasına döner , “Tabi, sizin gibi beyinsizlere bir lafı iki kere anlatırsak, Bir cümleyi iki kere kurmuş oluyoruz .

Adam karısına döner ve şaşkın şaşkın, “Ne dedin sen?” Bilim adamları işi gücü bırakmış “Kadınlar neden adamlardan daha çok konuşur” diye araştırma yapmış. Meğer bir kadın günde ortalama15- 20 bin kelime kullanırmış.Bir erkek içinse bu rakam ortalama 7 bin civarlarındaymış. Yani kadınlar erkeklere oranla neredeyse iki üç kat daha fazla konuşuyormuş. Konuyu (çok lazımmış gibi) araştırma gereği duyan nörobilimciler ve psikologlar, bunun nedeninin Foxp2 adlı bir proteinin kadın beyninde erkeğe oranla %30 daha fazla bulunmasından kaynaklandığını ortaya koymuş.

Netice itibarıyla önemli olan kimin çok konuştuğu değil, önemli olan kimin daha boş konuştuğudur. Kadın belki 20 bin kelimeyle kendince önemli ortalama üç ya da beş hikaye anlatıyor olabilir. Ya da adam 7 bin kelimeyle aynı saçma “gol müydü ofsayt mı” muhabbetine takılmış olabilir.

Günün sonunda ne kadar konuştuğunuz değil kendinizi ne kadar dinlettiğiniz önemlidir. Ve eğer karşınızdakiler sizi dinlemiyorsa veya dinlemekten kaçıyorsa vakit susma vaktidir.

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER