Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Eşek Her Zaman Eşekliğini Yapar!

Devamını Oku…
23 Ocak 2018 - 13:21 'de eklendi ve 5092 kez görüntülendi.


Eşek Her Zaman Eşekliğini Yapar! Adamın biri evde un kalmayınca eşeğine yüklemiş buğdayı, “Bu gün günlerden cuma hem namazı eda eder hemde unumu yaptırırım. der ve değirmene doğru koyulur yola…

Değirmene vardığında, buğday çuvalı indirirken eşek kaçıyor. Eşeği aramaya çıksa, Cuma namazı kaçacak. Kendi kendine “Sen nereye gidersen git, ben namaza gidiyorum nasıl olsa dönüp dolaşıp geleceğin yer belli.”der ve doğruca Cuma namazı için camiye gider.

Hoca vaaz ederken vakit giriyor ezan okunuyor, sünnet, hutbe derken farz kılınıyor, nafileleride kılıp tesbihatla duayla huşû içinde ibadetini bitirip camiden çıkıyor. Tekrar değirmene geliyor bakıyor, eşek hâlâ yok, Un eve götürmek için yine eşek lazım. Çaresiz eve dönmeye karar veriyor.

“Ben şimdilik eve gidip biraz dinleneyim, sonra çaresine bakarız” diye düşünüyor… Eve yaklaşınca, ahırdan eşek sesi geliyor. “Hanım, bu eşeğin burada işi ne?” diyor. O da, “Efendi, bizim köyün çobanı eşeği önüne katmış, bir o tarafa, bir bu tarafa, derken ahıra kadar getirdi. Ç

obana sordum aşağı derede görüp tanımış buraya kadar kovalayıvermiş sağolsun. Ben de esas seni merak ettim eşek geldi bu adam nerede diye,” Adam; “Hanım, bu bizim eşek eşekliğini yaptı tam değirmende buğdayı indirdim, yularını sıyırıp kaçtı, bende namaz vakti ardına düşmedim.”

Hanımı bu arada “Bey, senin karnın açtır. Taze un geldi, ekmek yaptım” deyince adam hayretle “Hanım, un nereden geldi?” diyor. “Sorma bey! Komşumuz değirmene gitmiş, kendi ununu almış, değirmenci komşunun da var deyince bizim unu da getirmiş.

Yani unumuz geldi… Sana bir haberim daha var bey. Bizim komşu bahçesini sulamış, sonra su fazla gelince kanalı açık bırakmış , bizim bahçeyi de sulayıvermiş.”

Adam, eşinden bunları duyunca ellerini açmış ve ; “Allah’ım ben senin bir emrini yerine getirdim, sen benim üç ihtiyacımı gördün. Sana ne kadar şükretsem azdır Ya Rabbi…”

Eşek her zaman eşekliğini yapsa bile biz şükür içinde rabbimize gidelim. Bire 10 veren rabbimize binlerce şükürler olsun…

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSINHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER