Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Çatlak Testi

Devamını Oku…
10 Ocak 2018 - 9:58 'de eklendi ve 3705 kez görüntülendi.


Çin’de yaşayan adamın biri her gün boynuna sağlam bir sopa dayar her iki ucuna da testilerini asarmış. Bu testiler ile de dereden evine su taşırmış. Bir gün bu testilerden birinin yan kısmında bir çatlak olduğunu görmüş.

Diğer testi de ise tek bir kusur bile yokmuş. Her seferde bu sağlam testi ile dereden aldığı suyun tamamını evine taşırmış. Fakat çatlak testi ile ancak yarım testi kadar su getirebilirmiş evine.

Bu şekilde yıllar geçmekteymiş, adam her gün dereden 2 testi su alır evine 1.5 testi su getirirmiş. Sağlam testiye baktıkça gururlanıyor ve hoşuna gidiyormuş, çatlak testiye bakınca da canı sıkılıyor utanıyormuş. Fakat yıllar geçtikçe bu işe farklı bir açıyla bakmayı öğrenmiş.

Sonra birgün zavallı çatlak testi dile gelmiş ve demiş ki, “Doldurulan suyun ancak yarısını taşıyabildiğim için kendimden utanıyorum. Şu çatlak sebebiyle eve gidene kadar sular akıp gidiyor, boşuna yoruluyorsun.”

Adam testinin bu dediklerine gülerek şu yanıtı vermiş, “Görmüyor musun, senin tarafında olan yol çiçeklerle dolu. Sağlam testinin yolunun üzerinde ise hiç bir şey yok, ben senin kusurunu zaten hep biliyordum. O taraf çiçek tohumları ektim.

Her gün senin çatlak kısmından akan sular ile o tohumları suladım. Sonra orada çıkan çiçekleri topladım ve evime götürdüm, masamı, duvarlarımı o çiçekler ile süsledim. Sende pürüzsüz, çatlaksız bir testi olsaydın bu güzel çiçekleri nasıl sulardım.”İşin aslı hepimiz birer çatlak testileriz. Her birimizin farklı farklı kusurları var. Sahip olduğumuz o kusurlar hayatımızı renklendiriyor. Eğer bunları görebilir ve akıllıca bakar ve buna göre hareket edersek elbette mükafatını alırız.

Etrafımızdaki kişileri de hata ve kusurlarıyla kabul etmeli, bu kusurları nasıl güzelleştirebiliriz ona bakmalıyız. Dışımızdaki kusurları değil içimizdeki güzellikleri görmeliyiz.

Herkese portakal vermişler ama birine limon. O kişi bana niye ekşi limon geldi demek yerine limonata yapmaya bakmalı. Farklılığı kabullenmeli ve fırsata çevirmeli ancak böyle mutluluğu elde edebilir herkes.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER